Největší manévry postihly Pražský hrad a jeho bezprostřední okolí. Samotný Hrad je uzavřen již od včerejšího rána a také celý dnešní den. Jeho okolí policie zablokovala večer v 18 hodin. Konkrétně Hradčanské náměstí, Mariánské hradby, ulice Jelení, Keplerovu, U Brusnice, U Prašného mostu a vyústění z Hradčanského náměstí do Nerudovy ulice a na Pohořelec.

Zklamaní turisté

„Jsem hodně zklamaná. V Praze slavím své narozeniny a mrzí mě, že neuvidím právě Hrad. Odlétám ve středu,“ smutnila Rosie Austinová z Anglie. Podobně na tom byly desítky dalších turistů, kteří si museli hledat pro včerejší den alternativní program.

Lidem, kteří zde bydlí, je do ulic v okolí Hradu umožněn vstup jen po předložení dokladů. Ti, kdo mají ve vyhrazených lokalitách pracoviště, dostanou propustky. Stav vysokého nasazení má i americká ambasáda na Malé Straně. Policie zde při vjezdu do ulice, kde velvyslanectví sídlí, kontrolovala všechny vozy.

Lidé, kteří se v pondělí rozhodli navštívit Hrad, měli smůlu. Dominanta hlavního města byla po celý den zcela uzavřena, stejně jako tomu bude i dnes.

„Lidé jsou většinou shovívaví a chápou, že návštěva prezidenta USA vyžaduje zvýšená opatření,“ řekla Deníku jedna ze zaměstnankyň Hradu, která u Prašného mostu příchozím návštěvníkům vysvětlovala důvody uzavírky.

Turisté si na policejních zátarasech mohli přečíst jen strohou informaci, že Hrad je uzavřen z technických a provozních důvodů.

Některé provozovny musely zavřít

Cestu minimálního informování zvolily příslušné orgány i vůči provozovnám v okolí Hradčan.

„Dnes máme otevřeno normálně do šesti, ale jak to bude zítra, netuším. Státní správa nám neposkytla žádné informace. Něco málo jsem se dozvěděl jenom z médií,“ zlobil se Pavel Bílek z prodejny CD v Loretánské ulici. Zítra by chtěl otevřít, ale zákazníky nebude mít asi žádné. Soudí, že ho čeká několikatisícová finanční ztráta.

Podobně na tom budou asi i další provozovny v okolí. Potraviny a lahůdky na Pohořelci měly zavřeno již včera, stejně tak i nedaleká směnárna. Restaurace u Císařů zkrátila otvírací dobu, dnes otevře až odpoledne. V běžném provozu bude škola Jaroslava Ježka pro zrakově postižené. Podle ředitele Jana Hájka to bude den jako každý jiný. Bezpečnostní opatření by měla skončit dnes v 16 hodin.