Sedm nových nákupních galerií by jen vletošním roce mělo vyrůst na území metropole. Podle analytické společnosti DTZ jsou ve hře lokality vPraze 4, 6, 8nebo 12.Analytici ale zároveň dodávají, že uněkterých projektů panuje nejistota. Na rozdíl od ostatních měst České republiky se totiž některá již sloužící obchodní centra neuchytila a nedaří se jim.

Jak Deníku řekla Pavlína Hajnová zanalytické společnosti Centers Data patří mezi ně například Galerie Butovice, Novodvorská Plaza nebo obchodní centrum Šestka. „Šestka však má do budoucna velký potenciál, protože je vnezastavěném území,“ upozorňuje Hajnová.

„Developeři potřebují obezřetněji vyhodnocovat lokality a spádové oblasti, konkurenci nebo složení nájemců. Roli hraje ito, že městské části se stávají skeptičtějšími ohledně velkých center,“ uvedla za DTZ Lenka Hartmanová. Podle ní to vede například ktomu, že investoři se vmetropoli stále více ohlížejí po tak zvaných brownfields, tedy nevyužívaných územích, na nichž vminulosti byla třeba průmyslová výroba.

Ještě letos Pražany čeká otevření dvou nákupních galerií na Pankráci a vTuchoměřicích. Arkády by měly otevřít na podzim. „Výstavba obchodního centra přispěla ke kultivaci tohoto území. Pankrácká pláň se tak konečně zařadí mezi městská centra snabídkou běžných služeb,“ řekl kArkádám starosta Prahy 4Pavel Horálek.

Outlet Airport první zákazníky přivítá 9.září 2008.Podle starosty Tuchoměřic bude jeho otevření přínosem izátěží. „Každá taková věc má dvě strany. Když pomineme větší provoz, bude to pro obec, vpřípadě, že firma bude mít zde své sídlo, finanční přínos, protože část jejích daní poputují do našeho rozpočtu,“ uvedl starosta Tuchoměřic Jaroslav Radostný.

Nákupní centra nyní vmetropoli Pražanům nabízejí celkem 935tisíc metrů čtverečních ploch. Praha se tak ipo loňském roce drží na špici českých měst. Nejvýznamnějším dokončeným projektem roku 2007je Palladium na náměstí Republiky. Toto centrum ale zároveň vede ve výši nájemného. Své prostory nabízí měsíčně až za 150euro za metr čtvereční. Nájmy vjiných nákupních centrech se za rok 2007vprůměru pohybovaly 13do 26euro za metr čtverečný a měsíc.

Obchodní centra budoucnosti

Outlet Aiport Praha, Tuchoměřice - investorem je B.Consulting, otevře 9.září 2008,

Arkády Pankrác, Praha 4, Nusle - investorem je ECE Rodamco, otevřeny mají být na podzim 2008,

Galerie Harfa, Praha 9, Vysočany - investorem je Lighthouse Group, galerie bude součástí komplexu skancelářemi a hotelem, otevře zřejmě vroce 2010,

Galerie Rustonka, Praha 8, Karlín - investorem je J & T, galerie bude součástí multifunkčního projektu skancelářemi, otevřena zřejmě vroce 2011,

Dejvice Center, Praha 6, Dejvice -investorem je Sekyra Group, projekt kromě nákupního centra zahrnuje kanceláře, otevřou přibližně 2010až 2012,

Smíchov City, Praha 5, Smíchov - investorem je Sekyra Group a České dráhy, centrum bude součástí komplexu spolu skancelářemi abyty, otevřen by měl být mezi léty 2015až 2017,

Neo Riviera, Praha 12, Modřany - investorem je Neocity Group, nákupní galerie má být součástí bytové výstavby vareálu, dokončení není známo.