Zástupci TOP 09, ANO, STAN a KDU-ČSL zeleným před měsícem vypověděli koaliční smlouvu. Jako důvod uvedli nekolektivní a nekonstruktivní jednání zelených radních. Chtějí dál vládnout bez nich. V pětačtyřice­tičlenném zastupitelstvu tak bude mít koalice 26 mandátů, předchozí svazek měl převahu 32 hlasů.

Zelení vnímají argumenty koaličních partnerů jako zástupné. A zastání našli u neziskových sdružení, podle kterých Strana zelených do koalice patří. „Proto vás vyzýváme, abyste inicioval dohodovací řízení, a dal tak obyvatelům Prahy 6 signál, že samospráva městské části umí své vnitřní spory řešit s noblesou a politickou kulturou odpovídající kulturní úrovni svých voličů," napsaly spolky starostovi.

Starosta ale ustoupit nehodlá. „Zelení vystupovali v rámci koalice jako vnitřní opozice," zopakoval v dopise pro občanská sdružení starosta. „V tuto chvíli není již dohodovací řízení možné vyvolat, jelikož uplynula výpovědní lhůta popsaná v koaliční smlouvě a zelení tak již de iure nejsou součástí původní koalice," doplnil.

Volby v šesté městské části vyhrála TOP 09 před ANO a třetí ODS. Vítězná strana obsadila křeslo starosty a místostarostky, kterou je Eva Smutná. Dalšími místostarosty jsou Martin Polach (ANO), Petra Kolínská (SZ) a Jan Lacina (STAN). Členy rady jsou také Jaromír Vaculík a Milena Hanušová (oba TOP 09), Roman Mejstřík (ANO) a Antonín Nechvátal (SZ). Zelení měli v gesci dopravu a životní prostředí.