Majitelé dokladů totožnosti vydávaných do roku 1998 musejí do konce letošního roku požádat o nový. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun. V první městské části se to týká 1200 lidí. „Hodně jich na tuto povinnost zapomíná a neuvědomují si, že od začátku roku bude jejich občanka neplatná,“ sdělil Deníku radní Filip Dvořák.

Letos rozešlou 1200 obálek

K seznamu těchto lidí se radnice dostala díky počítačovému programu, jehož vznik iniciovala u ministerstva vnitra a nyní ho jako první v Česku začne využívat. V dopise budou kromě upozornění na konec platnosti také praktické informace kde a v jaké návštěvní hodiny lze o nový doklad zažádat. Vznik speciálního programu, který při respektování ostatních osobních údajů dokáže třídit údaje a najít všechny, kterým končí platnost občanek, inicioval na jaře u ministerstva Filip Dvořák společně se starostou Petrem Hejmou.

Program se radnicím líbí

Minulý týden byl program dokončen a nyní o něj může projevit zájem kterákoli jiná radnice. „Rozesíláním obálek budeme pokračovat každý měsíc i po Novém roce. Není to naše povinnost, ale vnímáme to jako dobrou službu občanům,“ vysvětlil Hejma. Ostatní pražské radnice zatím většinou o novém programu nevědí, ale přijde jim jako zajímavý. „Určitě se s jeho podrobnostmi brzy seznámíme, mohla by to být zajímavá nadstandardní služba,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Podle prvního muže na radnici Prahy 4 Pavla Horálka bude tato městská část nyní zvažovat, jakým způsobem nový program využije. „Kromě rozesílání dopisů totiž ještě připadá v úvahu informování občanů přes naše webové stránky či radniční měsíčník do schránek,“ řekl Horálek.