Rozhodovat o tom, kdo bude zastupovat naši zemi následujících pět let v Evropském parlamentu, budou Češi už příští pátek a sobotu. Komu se z jakéhokoli důvodu nehodí volit v místě, kde má zapsáno trvalé bydliště, může požádat o voličský průkaz. Díky němu může hlas odevzdat ve kterékoli místnosti v rámci celé republiky.

Průkazy se staly oblíbenými před několika lety, využívají je jak lidé, kteří žijí v Praze, ale trvalé bydliště mají oficiálně v jiném městě, tak i Pražané, již vyrážejí třeba na chalupu nebo si odskočí do nejbližší volební místnosti z kanceláře.

Žádost je nutné odevzdat s předstihem na úřadu podle trvalého bydliště.

„Termín pro písemné podání žádosti o voličský průkaz je do 17. května, osobně si mohou obyvatelé Prahy 12 o voličský průkaz požádat do 22. května,“ uvedla mluvčí radnice dvanácté městské části Olga Novotná. Stejné lhůty platí napříč celou republikou.

Podle oslovených radnic mají lidé o průkazy zájem. V některých čtvrtích nevybočuje z normálu, jinde je však značný. Například mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová uvedla, že počet žádostí je ve srovnání s předchozími eurovolbami enormní.

Pro průkaz každý pracovní den

„O průkazy je nečekaný zájem. Pro jejich vydávání byly rozšířeny úřední hodiny i na úterý, čtvrtek a pátek. To znamená každý den v recepci v 1. patře na počkání,“ informoval mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

V rozšíření úřední doby je však šestka spíše výjimkou. Kromě ní se k tomu rozhodly ještě Praha 8 a také Praha 7. Ta nově průkazy vydává hned na třech pracovištích. „Kromě pátku je vždy na některém z uvedených pracovišť otevřeno až do 18 hodin,“ prozradil mluvčí sedmičky Martin Vokuš.

Kromě budovy úřadu na nábřeží Kapitána Jaroše si lidé mohou o dokument požádat i na Odboru správních agend v ulici U Průhonu a v infocentru v ulici Milady Horákové.

Některé radnice lhůtu neprodlužují proto, že agendu vyřizují oddělení, jež fungují každý pracovní den. To je případ třeba Prahy 2 a 10.

Pokud se zájemce dostaví osobně, stačí, aby měl u sebe občanku. Při písemném podání musí žádost obsahovat také notářsky ověřený podpis. S vydáváním průkazů úředníci skončí ve středu v 16 hodin, v ten moment totiž uzavřou seznam voličů.