TI podala na Palusku trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele při přidělování městských bytů, městská část se k oznámení tehdy připojila. Paluska pod tlakem této kauzy rezignoval na svou funkci.

Starostka Jana Černochová (ODS) zatím Paluskův dopis s žádostí o omluvu oficiálně nedostala. „Má pak v plánu předložit jej na zářijové jednání zastupitelstva jako informaci pro zastupitele a zachovat se podle jejich doporučení," uvedla Veselá. Po městské části chce Paluska omluvu za to, se k jeho obvinění připojila.

Dopis ještě nedostala ani Transparency International. Důvod k omluvě její ředitel David Ondráčka nevidí. „Podali jsme trestní oznámení, ke kterému byl velmi reálný důvod a bylo důkazně podložené a se kterým se ztotožnila policie i státní zastupitelství, obvinila ho a poslala věc k soudu. A odvolací soud jej nakonec ve věci zprostil a tím případ končí," řekl. Paluska tvrdí, že pokud se mu TI neomluví, bude se soudit.

Dvaašedesátiletý Paluska svou vinu od počátku odmítal. Kvůli obvinění opustil funkci starosty, kterou jako člen ODS vykonával v letech 2010 až 2012. „Bylo prokázáno, že se skutkový děj z podstatné části skutečně stal. Po vypuštění neprokázaných tvrzení obžaloby však skutky nevykazují zákonné znaky žádného trestného činu," uvedl předseda soudního senátu Vladimír Vočka.

Dokončení bytů na náklady městské části

Praha 2 zveřejnila na konci roku 2009 záměr pronajmout půdní prostory v několika domech, kde měly na náklady radnice vzniknout hrubé stavby nových bytů. Nájemník vybraný ve veřejné soutěži měl následně na své náklady stavbu bytu dokončit.

Obžaloba upozorňovala na to, že dva půdní byty v Dittrichově ulici nechal Paluska na účet městské části rovnou dokončit, čímž prý Praze 2 vznikla škoda přes 2,75 milionu korun. Poté údajně ve zdánlivě transparentním výběrovém řízení zařídil, aby nájemní smlouvu dostal spoluobviněný Miloš Vavřička a jeho dcera. Ti údajně následně zajistili převedení práv k jednomu z bytů na přítelkyni Paluskova syna, která nesplňovala podmínky soutěže.

Pražský městský soud zprostil Palusku i Vavřičku obžaloby, protože podle něj nebylo prokázáno, že se žalované skutky staly. Poškozená městská část se však odvolala k vrchnímu soudu. Odvolání podal i státní zástupce, který neprotestoval proti samotnému zproštění viny, ale proti důvodu zproštění – chtěl, aby soud konstatoval, že se skutek stal, ale že se jeho spáchaní nepodařilo prokázat obžalovaným, případně že skutek nebyl trestným činem. Odvolací senát mu vyhověl.

Čtěte také: Osvobozený exstarosta Prahy 2 chce od radnice omluvu