Pondělní schůzku mezi pražskou TOP 09 a ODS hodnotí politici obou stran kladně. Posunuli se prý ve vyjednávání o rozdělení důležitých resortů. Jednání budou pokračovat v úterý. Novinářům to po schůzce řekli lídři TOP 09 Zdeněk Tůma a ODS Bohuslav Svoboda. Obě strany chtějí pokračovat i v jednání s ČSSD.

Vyjednávání o vládě nad pražským magistrátem se tak ani měsíc po volbách výrazně neposunula. Ve hře zůstávají všechny tři možné varianty vzájemných koalicí. ODS přitom na pondělní den slibovala jasné stanovisko, s kým by chtěla v radě zasednout. Její regionální rada a zastupitelský klub se ale na odpoledním jednání pouze usnesly, že vyjednávací tým může podepsat koaliční smlouvu s TOP 09 i ČSSD.

Po schůzce s TOP 09 Svoboda řekl, že se vyjednávání dostala dále, a to především pokud jde o rozdělení pozic v radě. O jmenovitém obsazení míst prý ale nemluvili. I nadále zůstal zachován poměr sil v radě, a to šest ku pěti ve prospěch TOP 09.

„Dospěli jsme k posunu v otázce silových resortů,“ řekl Svoboda. Oba lídři ale nechtěli upřesnit, co pod pojmem silové resorty myslí. Tůma pouze poznamenal, že pro TOP 09 jimi jsou i podnikání a správa majetku. V minulosti uvedl, že by strana chtěla získat oblast financí, dopravy nebo územního rozvoje.

Protinabídka od ČSSD

Nabídka TOP 09 je nyní pro občanské demokraty příznivější, uvedl Svoboda. Přesto ale chce ODS požádat sociální demokraty, aby dali protinabídku. „Materiály od ČSSD bychom chtěli dostat během zítřka (úterý) tak, abychom při jednání s TOP 09 už měli alespoň kostru, rámec toho, co by šlo dohodnout s ČSSD,“ poznamenal Svoboda.

Další jednání mezi TOP 09 a občanskými demokraty jsou podle Tůmy naplánována na úterní odpoledne. Večer by se pak měla TOP 09 sejít s ČSSD. V úterý by se tak měly konat schůzky mezi všemi stranami.

O sestavení koalice dosud jednaly především TOP 09 a ODS, vzájemně se ale ostře napadaly. V kuloárech se začalo stále silněji mluvit o tom, že občanští demokraté by se raději spojili s ČSSD.

ODS již sociální demokracii s nabídkou oslovila před dvěma týdny. Navrhla jí ale nevýhodnou smlouvu, která kopírovala program ODS. V radě by pak ČSSD měla čtyři křesla. V pátek potom sociálním demokratům návrh dohody předložila TOP 09. Tato nabídka je prý pro sociální demokracii vstřícná.

Politiky začíná tlačit čas. Nové zastupitelstvo by se mělo sejít nejpozději do začátku prosince. Do té doby by mělo být jasno, které strany budou o Praze příští čtyři roky rozhodovat. Podle Tůmy se ale strany po dnešním jednání dostaly blízko rozhodnutí. To by prý mělo přijít brzy.

Vyjednávači ODS získali mandát k uzavření koalice s kýmkoli

Pražská ODS bude vyjednávat o koalici i s ČSSD. Jednání s TOP 09 ale nepřerušila. Vyjednávači získali mandát na uzavření smlouvy s tím, kdo dá ODS lepší nabídku. Rozhodla o tom v pondělí regionální rada a zastupitelský klub, řekl novinářům po jednání šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Podle Šťastného mají vyjednávači absolutní mandát k dovedení jednání do konce, a to s TOP 09 i se sociální demokracií.

„Věřím, že v průběhu tohoto týdne bude jasno,“ řekl Šťastný k tomu, kdy bude uzavřena koalice. A to prý případně s ODS nebo i bez ní.

V médiích se spekuluje o tom, že ODS preferuje koalici se sociálními demokraty. V ní by byla silnějším partnerem, a získala by tedy zřejmě křeslo primátora. Lídr ODS Bohuslav Svoboda k tomu v žertu poznamenal, že křeslo primátora může získat i od TOP 09. „To je politika, dosažení nemožného. Čili je možné, že dostaneme od topky primátora,“ řekl. S úsměvem dodal, že by ale také chtěl od TOP 09 většinu v radě.