Jak uvedla mluvčí SFŽP Lucie Früblingová, k dnešní 15. hodině bylo přijato 2.005 žádostí na částku 98 milionů korun. „Dalších 336 žádostí za 15,8 milionu korun je v systému rozpracováno," dodala. Největší zájem je podle ní o příspěvek na systém na využití srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady. Podle počtu podaných žádostí vedou kraje Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Objevilo se několik změn

Dotační program Dešťovka podporuje využívání dešťové vody anebo použité vody ze sprch. Na vybudování systému, který to umožňuje, může domácnost žádat o příspěvek až 105 tisíc korun podle toho, jaký konkrétní systém zvolí. Nejvýše může dotace uhradit polovinu nákladů. Z celkové částky 240 milionů korun je polovina určena pro suché oblasti.

První kolo Dešťovky vypsalo ministerstvo životního prostředí 29. května. Rozdělovalo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. SFŽP přijal 2.729 žádostí, dalších 3.260 jich zůstalo rozpracovaných v systému. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.

Proti prvnímu kolu platí nyní několik změn. Stát například rozšířil počet oblastí, které jsou považovány za suché. Zájemci o dotaci mají také více času na to, aby doložili odborné posudky. Dříve měli lhůtu pět dní, nyní je to 30 dní.