Pražané zůstávají v nejistotě. Nikdo totiž netuší, jak bude vypadat Metropolitní plán, který určí míru zástavby v jednotlivých lokalitách Prahy. Letos v září totiž skončil vedoucí Kanceláře Metropolitního plánu Roman Koucký a s ním i celý jeho tým, protože se dostal do sporu s náměstkyní primátorky pro územní rozvoj Petrou Kolínskou (Trojkoalice).

Volba komise zaskočila Krnáčovou

Teprve tento týden ve středu začala výběrová komise hledat nástupce Kouckého a po šesti hodinách našla překvapivého kandidáta. „S ohledem na to, že cílem je dokončení Metropolitního plánu v co nejkratším čase, doporučuje ke jmenování Romana Kouckého," potvrdil pověřený ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Ondřej Boháč, jehož pravomocí je jmenovat nového vedoucího týmu.

Volba komise zjevně zaskočila i pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). „Nemám oficiální informace. Pokud ale výběrová komise doporučí Romana Kouckého, budeme to samozřejmě respektovat," řekla Pražskému deníku.

Budou potřeba změny

Verdikt výběrové komise potěšil Kristýnu Lhotskou, která spolu s Kouckým na novém plánu dlouhodobě pracovala a také s ním i před dvěma měsíci dala výpověď.

„Společně jsme to zatím neprobírali. Vůle vrátit se by byla, ale budou potřeba změny, například nastavit lepší komunikaci s příslušným radním," říká Lhotská. Podle ní by před případnou novou dohodou bylo nutné obnovení důvěry mezi zpracovatelem a vedením města.

Ředitele Metropolitního plánu má jmenovat ředitel IPR

Naopak náměstkyně Petra Kolínská se nechce smířit s návratem Kouckého. V minulosti ho kritizovala především za zpoždění příprav Metropolitního plánu. „V tuto chvíli máme doporučení výběrové komise, nikoliv jmenování. Nyní jsme v polovině výběru," upozornila náměstkyně.

Podle ní by měl nového ředitele Kanceláře Metropolitního plánu jmenovat až řádně zvolený ředitel IPR, nikoliv dočasný šéf Boháč. Jeho nástupce ale bude znám nejdříve až v průběhu ledna, teprve v úterý totiž náměstkyně ponese na jednání rady návrh na vyhlášení výběrového řízení.

Náměstkyně podporovala Jana Kasla

Promarněny by tak mohly být další dva měsíce, přitom nový Metropolitní plán měl být hotový nejpozději v roce 2020. Už nyní má ale podle odhadů zpoždění dva roky.

Bez zajímavosti není, že mezi pěti uchazeči, kteří chtěli Metropolitní plán dokončit, byl i bývalý primátor Jan Kasl. Právě jeho by si Kolínská ve vedení týmu přála.

Kasl považuje Metropolitní plán za neprojednatelný

„Jsem ráda, že řízení proběhlo a na stole byla také kandidatura Jana Kasla, jenž byl poslední, který dokázal dát hlavnímu městu platný územní plán. Jeho zkušenost při projednávání územního plánu město potřebuje," prohlásila náměstkyně.

Sám Jan Kasl považuje Metropolitní plán v této podobě za neprojednatelný a v rozporu s mnoha aspekty zákona. „Plán se v této podobě nelíbí téměř nikomu," řekl Kasl s tím, že nerozumí, proč Koucký kandidoval znovu.

Jednou z oslovených byla i Irena Králová

Předseda Asociace pro urbanismus a územní plánování Petr Durdík vidí situaci jinak. „Nebyl jsem ve výběrové komisi a nevím, s čím jednotliví kandidáti přišli. Ale asi se neobjevil někdo, kdo by byl schopen to táhnout jiným směrem," prohlásil.

Vedoucího týmu hledal IPR a magistrát neúspěšně několik měsíců. Jedním z oslovených byla například zpracovatelka plzeňského územního plánu Irena Králová. Nabídku však odmítla. Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Čtěte také: Architekt Koucký má dopracovat Metropolitní plán