Rodiče si jen budou muset něco připlatit. Ministerstvo totiž provoz jeslí nedotuje a z obecní kapsy na ně ročně padne až 12 milionů korun. Zdejší maminky tak místo současných 1200 korun zaplatí až o osm set více. Ještě hlouběji do kapsy sáhnou rodiče odjinud. U nich by se poplatky mohly vyšplhat až na šest tisíc korun. Sdělil to ředitel Zdravotnického zařízení Podolí, které jesle pro Prahu 4 spravuje, Jan Schneider.

Hlídání doma a kurzy

Rodiče se ale zato mohou těšit na lepší služby. Už teď jesle nabízejí kromě celodenní péče i krátkodobé hlídání. Od září přibude v nabídce i starání se o děti přímo doma anebo kurzy pro nastávající maminky.

Zájem o jesle je v Praze 4 poměrně velký. Městská část provozuje hned troje zařízení, která navštěvuje 120 drobečků. Kapacita je podle Schneidra v současné době naplněna, radní předpokládají, že ji bude potřeba ještě zvýšit.

„Připravujeme se na příliv dětí odjinud i na potomky lidí, kteří jsou v Praze 4 zaměstnáni ve významných firmách,“ uvedla za nuselskou radnicimístostarostka Michaela Bartáková.

„Zdražení je sice pro rodiče nemilé, ale pořád vyjde levněji dát dítě do jeslí v Praze 4 než do soukromých. Tam se platí okolo devíti tisíc,“ říká maminka Alžběta Trpáková z Prahy 7.

Právě soukromá školka, která by pečovala i o děti mladší tří let, je jednou z variant využití domu v Šantrochově ulici v Praze 6, kde brzy obecní jesle skončí.