Bezpečnostní opatření za 11 milionů korun dnes testovali najatí horolezci. „Bez pomůcek to nikdo zdolat nezvládne. Kovové pásy jsou kluzké a člověk se nemá čeho přidržet,“ řekl jeden zaktérů Lukáš Exner.

Otázkou, jakým způsobem dosavadní zábrany na mostě vylepšit, se bezpečnostní výbor magistrátu zabýval už několikrát. Letos znovu. „Počet sebevražd se letos zvýšil o čtyřicet procent, a navíc nás k tomu přiměl i případ zkonce roku, kdy se rozhodl skočit třináctiletý chlapec kvůli třídní důtce,“ uvedl předseda bezpečnostního výboru magistrátu Pavel Žďárský.

close zoom_in

Pracovníci vybírali zněkolika variant. Mezi navrženými řešeními se objevily například bodce, elektrický ohradník nebo poplašný systém či sklopné rámy slankovými výplněmi. Jako nejlepší se nakonec ukázal 1,1 kilometrů dlouhý plechový kryt spřevislým koncem znerezového materiálu antikoro. Plechy o šířce jednoho metru a tloušťce 1,5 milimetru jsou ksobě připevněny nýty tak, aby se nedaly sundat. „Životnost je minimálně padesát let a není ho potřeba nijak udržovat,“ doplnil Žďárský. Během září by měla odborná firma na kraj mostu přidat další zábrany, aby sebevrazi nemohli do středu přeručkovat.

Nuselský most láká sebevrahy od svého otevření vroce 1973. Kolik skokanů se pádem do nuselského údolí zabilo, se přesně neví. Některé statistiky uvádí, že to bylo až tři sta.