Přesun hlavní části kombajnu do podzemí je naplánován na neděli. Do úterý pak budou všechny části kombajnu sestaveny a může začít budování nové expozice hornictví, řekl médiím kurátor hornických sbírek Karol Šmehil.

„Chceme ukázat, že hornictví není jen zastaralá věc. Návštěvníci uvidí vývoj báňské techniky od nejstarších dob, 4000 let před naším letopočtem do současnosti," řekl. V expozici budou také fotografie z reálného historického důlního podzemí a významných českých středověkých lokalit.

Hlavním lákadlem bude právě důlní kombajn. Na míru celou sestavu dobývacího komplexu vyrobila firma T Machinery a.s. a muzeu ji darovala. Komplex se skládá z důlního kombajnu MB 280, z mechanizované výztuže a sady dopravníků. Toto zařízení se běžně používá při dobývání uhlí, firma je vyváží například do Ruska, na Ukrajinu či do Vietnamu.

„Kombajn má velice moderní ovládání, víceméně jako dnes všechny technické vymoženosti je plný moderní elektroniky," popsal zařízení Šmehil.

Návštěvníci se tak podle něj mohou na vlastní oči přesvědčit, že dnešní hornictví je na vysoké technické úrovni, že už to „není jen práce umouněného člověka s krumpáčem", ale je to práce s moderními technologiemi. Zařízení bude zapojeno do sítě. Na ovládacích prvcích tedy budou vidět diagnostika a procesy, které se dějí při ovládání kombajnu. „Nebude to tedy jen statický ´mrtvý´ exponát, ale bude tam toho hodně svítit a pohybovat se," řekl Šmehil.

Stěhování kombajnu zahájili ve čtvrtek pracovníci báňské záchranné služby, kteří nainstalovali důlní výztuže a postavili konstrukci, po níž sjede kombajn do třetího suterénu budoucí expozice.