Účastníci ankety si mohli vybírat z kvarteta anonymních finalistů, dvou ženských a dvou mužských hlasů. Každý respondent mohl hlasovat pouze jednou a pro jediného finalistu. Hlasování probíhalo na webu DPP od 23. května do 19. června. Jak budou hlasy finalistů znít v dopravních prostředcích se mohli cestující přesvědčit ve čtyřech vozech tramvajové linky č. 9 a čtyřech vozidlech autobusové linky č. 136. Každé vozidlo patřilo jednomu z finalistů, jehož hlas během trvání ankety vyhlašoval zastávky a oznamoval všechna provozní hlášení.

„Po anketě k sedačkám ve vlacích metra jsme podruhé využili tento nástroj a nechali spolurozhodnout také naše cestující. Míra jejich zájmu nás příjemně překvapila, ankety proto budeme v DPP využívat i nadále. Je to nejen pro nás cenná zpětná vazba od samotných uživatelů MHD,“ uvedl dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek, který spolu s představiteli hlavního města poděkoval Dagmar Hazdrové, dnes osmaaosmdesátileté rozhlasové hlasatelce na penzi, za téměř třicet let trvající spolupráci.

„Děkuji především za nesmírnou obětavost a profesionalitu, kdy bez ohledu na dovolenou, jiné pracovní povinnosti či zemi, ve které se momentálně nacházela, byla vždy ochotná a připravena promptně natočit veškerá požadovaná hlášení. Pevně věřím, že s Janem Vondráčkem navážeme podobnou dlouholetou spolupráci,“ dodal Urbánek.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Pro Jana Vondráčka nebude kontrakt znamenat nějaký „nedělní melouch“, ale opravdu pořádný kus práce. Zhruba měsíc mu zabere načítání více než půldruhého tisíce odstavců pro tramvajový provoz, po němž budou následovat městské a nakonec příměstské autobusové spoje. Celkem má před sebou bezmála osm tisíc nahrávek. Zkušený herec a dabér, který za dosavadní kariéru vložil svůj hlas do úst téměř čtyřem tisícovkám postav, označil novou roli za čest.

„Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali a slibuji, že budu důstojným hlasem autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy pro všechny cestující, i když mě nevolili. Na práci se velmi těším, protože je to z mého pohledu polidštění stroje. Jsou pouze dva elementy, které vozidlo polidšťují, prvním je řidič, a pak je to právě lidský hlas oznamující, kde se cestující nachází,“ prohlásil Vondráček.

Ilustrační foto.
Praha hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy, po skoro třiceti letech

Šéf Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID) připomněl, že zvuková hlášení se do příměstských a regionálních spojů zaváděla postupně až po linkách ve vnitřní Praze a že dnes představují cenného pomocníka. „Velmi pomáhá cestujícím zorientovat se v průběhu trasy a třeba také dát včas znamení řidiči o výstupu v následující zastávce,“ upozornil Petr Tomčík.

Jan Vondráček

· Divadelní, filmový, rozhlasový a TV herec, dabér, hlas řady audioknih, absolvent DAMU
· Působil v Divadle Rozmanitostí a v Dejvickém divadle
· Současná domovská scéna: Divadlo v Dlouhé
· Ztvárnil více než 120 postav ve filmových a TV snímcích či seriálech, např. Sametoví vrazi, Pokoj v duši, Příběh kmotra, Alois Nebel, Lidice, České století, Hlas pro římského krále, Já, Mattoni, Kapitán Exner atd.
· V dabingu namluvil bezmála 4 tisíc různých postav
· První filmová zkušenost: snímek „Romeo a Julie na konci listopadu“, který v roce 1971 natočil režisér Jaroslav Balík
· Český hlas herců Chrise O'Dowda nebo Bradley Coopera, hlavní postavy vyšetřovatele Patricka Janea (kterého ztvárňuje australský herec Simen Baker) ze seriálu Mentalista nebo Morrise „Vočka“ Szyslaka ze seriálu Simpsonovi
· Je držitelem více než 20 cen