Na slavnostní výroční akci vedení zahrady také pokřtilo dvě nové knihy a narozeninový kalendář, kmotry nových publikací se stala zpěvačka Marta Jandová, herečka Anna Geislerová, tanečnice Jovanka Vojtková a herečka Markéta Hrubešová. Křtem publikací Zahradní trvalky Botanické zahrady hl. m. Prahy a Květy Faty věnovanou botanickým skvostům tak zahrada navázala na knihy vydané v loňském roce.

Na slavnostní akci k příležitosti výročí padesáti let Trojské botanické zahrady byly kromě křtu knih představeny také nové investice. „V blízké době nás čeká opravdu zásadní proměna. Návštěvníci budou do zahrady vstupovat novými areály, budujeme pro ně moderní zázemí, restaurace, přednáškové i výstavní prostory. Vše bude samozřejmě bezbariérové,“ vyjmenoval ředitel Černý.

Investice za 90 milionů korun

V současné době již probíhá dostavba areálu obklopujícího skleník Fata Morgana. Zde dojde k rozšíření pěstebního zázemí, vznikne tu nová restaurace s letní terasou, toalety i pokladny. Prostor je řešený jako systém teras s květinovými záhony a vodními prvky. „Stavební práce vypuknou již letos, trvat by měly po dva roky. Investice se vyšplhá na 90 milionů korun,“ dodal pro Pražský deník vedoucí stavebního oddělení botanické zahrady Václav Jůzko. V plánu jsou i nové webové stránky a informační systém.

Změny čekají i další části zahrady. Už v letošním roce vznikne v severní části areálu zahrady nová expozice popínavých rostlin, kapradin a orchidejí. Její součástí bude i menší skleník, který představí dosud neprezentované choulostivé druhy rostlin. Novou tvář dostanou i expozice mediteránních rostlin či severoamerická polopoušť.

Významnou stavbou je nový vodovod. Zahrada totiž čerpá pro zavlažování rostlin drahou pitnou vodu z městského vodovodu. Do budoucna ji proto bude zásobovat nedaleká Vltava. Jen minulý rok náklady na vodu činily přibližně 3,2 milionu korun. Vodovod s čerpací stanicí u trojské lávky se dostaví v průběhu příštího roku.

Akce pro návštěvníky 

Výročí půlstoletí si botanikové připomenou v průběhu roku. Pro návštěvníky připravili celou sérii akcí. Nyní každý pátek od 18 hodin probíhá dobrodružné putování setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana, kde se návštěvníci mohou zaposlouchat do autentických zvuků žab a šumění nasvíceného vodopádu. Akce trvá pouze do 21. března.

„Navážeme na tradici oblíbených výstav kaktusů a masožravých rostlin, chybět nebude ani výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana nebo bonsají v Japonské zahradě. Naše narozeninové akce propojí téma oslavy krásy rostlinného těla,“ uvedl Černý s tím, že zahrada loni přivítala rekordních 371 tisíc návštěvníků.