Před knihovnou je především poslední a nejdražší etapa revitalizace Klementina, která bude stát přibližně miliardu korun. Od konce dubna 2015 byl řízením knihovny pověřen památkář Petr Kroupa, k vyřešení personální situace v NK ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přistupuje v době, kdy se blíží konec jeho mandátu. Od roku 2010 stáli v čele knihovny už čtyři ředitelé.

Opravuje se barokní areál Klementina 

K největším problémům NK patří nedostatek místa, výrazněji se řeší posledních 15 let. Od roku 2008, po ustoupení od novostavby, se knihovna zaměřuje na opravy a rozšiřování centrálního depozitáře v Hostivaři.

Paralelně s tím se opravuje barokní areál Klementina do jeho historické podoby, čímž ale podle některých knihovníků dále přichází o kapacity. NK je ze zákona příjemcem téměř každé knihy, která v ČR vychází.

Revitalizace potrvá asi tři roky 

Knihovníci z NK proto vypracovali materiál, který představuje několik variant budoucnosti knihovny. V několika z nich znovu uvažuje o novostavbě knihovny. Kroupa již před rokem řekl, že pietní restaurování Klementina a odstranění všech pozdějších úprav sníží kapacitu areálu téměř o třetinu. Knihovna podle odborníků potřebuje nutně další kapacity. Kroupa ale říká, že dokud se Klementinum neopraví, není možné řešit, jak a kde bude NK působit. A revitalizace potrvá ještě asi tři roky.

S poslední etapou revitalizace Klementina bude spojené omezení služeb, což bude také úkol pro nového ředitele. Práce na poslední etapě by měly začít na konci letošního roku či na jaře 2018 a měly by trvat dva, spíše ale tři roky. Pro nejkritičtější období se počítá s náhradními prostory.