Jak premiér na místě zjistil, nové výstavbě by muselo předcházet odstranění stávajících administrativních budov a hal. To však není jediný problém lokality. Tím dalším je kumulace se stávajícími velkými stavebními projekty, které se potýkají už teď s problémem, jak vyřešit dopravu. Jedinou výhodou je zhruba desetiminutová docházková vzdálenost ke stanici metra Depo Hostivař.

Developerská firma Skanska Reality plánuje poblíž areálu České pošty výstavbu rezidenčního komplexu o tisícovce bytů. Developer má ale problémy s napojením na dopravní tepnu Černokosteleckou, zatím jediné funkční je přes ulice Polygrafická a Sazečská, kde už je dnes komplikovaný provoz.

Co s překladištěm kontejnerů?

Do areálu zdejších průmyslových podniků běžně zajíždějí kamiony a některé v ulicích i přes noc parkují. „V letních měsících mohou přijet i desítky kamionů denně,“ uvedl jednatel firmy Fresh Real Petr Mrázek při veřejném projednání projektu Skansky. Ten je podle něho natolik velký, že pro průmyslovou zónu představuje reálný problém.

Ještě větší problém znamená pro městskou část Praha 10 plán na výstavbu kontejnerového překladiště v Malešicích, který prosazuje rakouský železniční dopravce Rail Cargo Group.

Kamiony s nákladem by podle dokumentace k tomuto projektu měly jezdit hned za současným areálem České pošty, tedy úředníkům pod okny. Plánovaná kapacita překladiště je zhruba stovka kontejnerů denně. „Projekt překladiště nepřináší nic pozitivního. Jen by prohloubil dlouholeté zejména dopravní problémy v této části Prahy,“ tvrdí místostarosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Dalším záměrem, zmiňovaným v lokalitě malešické průmyslové zóny, je výstavba betonárky. Pokud by tady měla ještě vzniknout vládní čtvrť pro tisíce úředníků, musela by se u chystaných projektů znovu posoudit vzájemná kumulace vlivů na životní prostředí včetně dopravy.

„Máme ještě další alternativu“

Premiér Babiš i šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu, který by byl investorem vládní čtvrti, se včera omezili na konstatování, že nabídku České pošty na odkup areálu budou vyhodnocovat.

Premiér však nadále preferuje výstavbu v pražských Letňanech. „Máme ještě další alternativu,“ prohlásil Babiš. Konkrétnější ale ohledně třetí možné lokality pro vládní čtvrť nebyl.