Palác Lucerna patří k architektonickým skvostům centra Prahy a už roky se mluví o jeho kompletní rekonstrukci. Dlouhou dobu jí však bránily soudní spory.

Opravuje se střecha Lucerny 

Nyní už opravám nic nebrání a podle majitelky Lucerny Dagmar Havlové (švagrová bývalého prezidenta V. Havla) by v příštím roce mohla začít rekonstrukce vnějšku budovy. V současnosti už probíhají práce v interiérech.

„Příští rok, pokud půjdou dobře jednání s památkáři, plánujeme začít s opravami fasád," uvedla Havlová s tím, že brzy by mělo zmizet i lešení, které v současné době stojí v pasáži paláce. „V současnosti opravujeme střechu pasáže. Objevili jsme starou fotografii, kde na překladech visely lampy, takže nyní chceme udělat jejich repliky a vrátit je tam," doplnila.

Kobza plánuje kavárnu 

V posledních dnech začaly také opravy střechy paláce, jejíž členité terasy s nádherným výhledem na Hradčany a centrum města do budoucna slibují atraktivní využití pro veřejnost.

Podle Havlové se po opravách počítá s otevřením tisíce metrů čtverečních teras pro lidi ve spolupráci se známým pražským kavárníkem Ondřejem Kobzou, který si je pronajal. Kobza plánuje, že by v budoucnu mohla být na terasách kavárna, spojená s komunitní zahradou po vzoru jiných evropských měst.

Terasy připomínají paluby parníků 

Už nyní se lidé mohou do unikátního prostoru podívat, i když jenom během čtvrtka a pátku. Kobza společně s Havlovou otevřeli unikátní terasy, na které se lidé dostanou starým páternosterem, lidem alespoň dočasně. V takových krátkodobých zpřístupněních by rádi pokračovali i v budoucnu až do trvalého zpřístupnění.

V průběhu rekonstrukce teras, která nyní začíná, dojde k výměně krytiny i k restauraci původních zábradlí. „Vznikne paluba, která pomůže snížit teplotní výkyvy. Terasy navíc připomínají, možná úmyslně, paluby zaoceánských parníků třicátých let a rekonstrukce by měla obnovit tuto atmosféru," doplnil k tomu architekt Petr Hájek, který má opravy na starosti.

O paláci LucernaPalác, nacházející se mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí, postavil v letech 1907 až 1921 Vácslav Havel, dědeček bývalého prezidenta Václava Havla.
V roce 1952 byla budova znárodněna a komunisté ho nechávali v podstatě chátrat. V roce 1973 kvůli neudržovaným rozvodům elektřiny vyhořel kinosál.
Po roce 1989 se palác vrátil rodině Havlů, kvůli prodeji poloviny komplexu Václavem Havlem firmě Chemapol však následovaly komplikace a soudní spory. Až letos v březnu Nejvyšší soud definitivně rozhodl, že komplex patří švagrové bývalého prezidenta Dagmar Havlové. Rekonstrukci tak nic nestojí v cestě.

Čtěte také: Střecha paláce Lucerna se dočasně otevře veřejnosti