Zjišťovali jsme, jaké přednosti vám nová občanka přinese. Není jich vůbec málo. Úředníci díky moderním technologiím omezili papírování. Samotný průkaz je přehlednější, skladnější a pevnější. Nová podoba občanek zpočátku procházela porodní krizí, nyní však již vše běží jako po drátkách.
Papírování je pryč, ušetříte za fotku
Příjemně překvapeni budete už tím, jak jednoduše probíhá vyřízení žádosti o nový průkaz. Celý proces je o mnoho jednodušší než v minulosti. Pryč je zdlouhavé papírování a lepení fotek. Nyní vám stačí podpis jednoho archu a dokonce i podobiznu si na úřadě vytvoří úředníci sami. Za půl hodiny tak můžete mít veškeré formality za sebou a už si jen počkáte, než nová plastiková kartička dorazí z tiskárny. Zákonná lhůta je třicet dní.
Další novinkou je možnost výběru občanského průkazu ze dvou verzí. Tu první, obyčejnou, získáte v případě povinné výměny za starý průkaz zdarma. Druhá verze obsahuje speciální mikročip a vyjde vás na pět set korun. Výhodou „lepšího" občanského průkazu je to, že v budoucnu by mohl nahradit i řidičský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a další podobné průkazy.
Ministerstvo chce zabránit zneužívání osobních údajů
Ačkoli se může nový elektronický občanský průkaz pochlubit řadou kladů, vyčítají mu mnozí kritici to, že neobsahuje tolik údajů, jako dříve. To zdůvodňuje Ministerstvo vnitra snahou o odstranění některých údajů, jež byly v minulosti často zneužívány.
Na nové občance si nově můžete vybrat, zda chcete uvádět svůj rodinný stav. Pokud k uvedení údaje nesvolíte, může vás nepříjemně překvapit například návštěva banky.
Mluvčí ČSOB Pavla Hávová přiznává, že omezení uvedení údajů v občanském průkazu může v některých případech způsobit určité komplikace bance i klientovi. Příkladem může být žádost o úvěr.
Bankovní instituce to, zda jste svobodní či manželé, zajímá a často se na základě této kolonky rozhodují, jak vysoký úvěr vám poskytnou. Se starou občankou jste mohli mít schválení v ruce během chvilky a už přemýšlet, jak peníze nejlépe využít. Nyní si s sebou do některých bank musíte přinést i oddací list a v ideálním případě i svého partnera.
Ještě ožehavějším tématem jsou údaje, které nově z občanek zcela vymizely. Mezi ty patří rodné příjmení, zbavení či omezení způsobilosti, zákaz pobytu, údaje o manželovi, manželce, partnerovi, partnerce i dětech.
Pro Czechpoint více dokladů
Mezi údaje, které na občance už vůbec nenajdete, patří rodné příjmení, zbavení či omezení způsobilosti, zákaz pobytu, údaje o manželovi, manželce, partnerovi, partnerce i dětech. Zde nalezneme situací, kde vám bude průkaz k ničemu, mnohem více.
Při předložení průkazu totožnosti na České poště či kontaktním místě Czechpointu už nezískáte výpis z rejstříku trestů. Na průkazu totiž chybí rodné příjmení, které je systémem vyžadováno. Nezbývá tedy nic jiného, než se snažit dohledat rodný list jako doplňující doklad. O této komplikaci přitom Ministerstvo vnitra, které spravuje agendu dokladů, ví již od začátku roku. Výpisy má ale na starost Ministerstvo spravedlnosti, které rodné příjmení vyžaduje a zaklíná se zákonem. Změnu by měla řešit připravovaná novele zákona o Rejstříku trestů.
S plastovou kartou končí i léty prověřená praxe, kdy senior mohl své manželce například převzít starobní důchod. Tím, že v nových občanských průkazech není uvedeno jméno partnera, se stává poštovní doručovatelka bezmocná. Důchod může předat jen osobě, která se prokáže speciálním průkazem zmocněnce, který vydává pošta.
Něco podobného vás čeká v nemocnici, pokud se budete chtít zeptat na zdravotní stav partnera. Pokud jste jej dosud měli uvedeného v dokladu, lékař vám vše ochotně sdělil. Díky novým průkazům je ale vaše právo na informace nutné doložit i jinak. Například tím, že vás pacient ve své dokumentaci výslovně označí.
Konec obíhání úřadů, bude stačit navštívit jeden
Z občanek od roku 2017 zmizí i místo bydliště. O tři roky později na kartě nenajdete ani rodné číslo. Úředník či policista získá potřebné informace přiložením občanky ke speciální čtečce, která vytáhne data z registrů. V ideálním případě tak skončí dnes mnohdy útrpné obíhání různých úřadů. Pokud budete chtít nahlásit změnu údajů, bude stačit učinit tak na jednom úřadě. Změna se pak automaticky dostane ke všem ostatním.
Občanský průkaz v nové podobě dostane každý občan po vypršení platnosti toho starého. Nově o něj mohou požádat i rodiče dětí mladších patnácti let. Zájemci se musí dostavit na úřad osobně, avšak pro osoby s omezenou pohyblivostí jsou k dispozici mobilní kanceláře.
Elektronický občanský průkaz
- vydávají se od 1. ledna 2012
- má velikost a tvar kreditní karty
- součástí nového průkazu je i bezpečnostní kód, který bude v budoucnu nutné zadávat při komunikaci s úřady
- nově mohou OP mít i malé děti
- k dispozici jsou dvě verze – obyčejná a čipová
- výměna končícího starého průkazu za nový obyčejný je zdarma, za čipový průkaz si zaplatíte 500 korun
- na úřadě odpadlo papírování, nenosíte ani žádnou vlastní fotku
- na vyřízení žádosti o nový průkaz má úřad zákonnou lhůtu 30 dnů