Budete se chtít jako první svézt novou moderní a stoprocentně nízkopodlažní tramvají 15T ForCity? Tak to byste rozhodně měli cestovat po trase linky 24, která vede z Kubánského náměstí, přes Albertov, na Václavské náměstí, Florenc a končí v Kobylisích.

Deníku se podařilo zjistit, že právě zde totiž bude nová tramvaj poprvé uvedena do zkušebního provozu s cestujícími. Kdy, přesně to bude, vedení pražského dopravního podniku stále tají. „Přesný termín včas oznámíme, ale zatím ho prozrazovat nebudeme,“ řekla mluvčí dopravního podniku (DP) Ilona Vysoudilová.

Podle dostupných informací však lze téměř s jistotou říci, že to bude mezi 4. a 8. říjnem.

Zkušební provoz

V současné době jinak i nadále probíhá zkušební provoz bez cestujících. „Zkušební provoz bez cestujících musí být minimálně pět tisíc a zkušební provoz s cestujícími dalších minimálně patnáct tisíc kilometrů,“ řekl už dříve generální ředitel DP Martin Dvořák s tím, že zkušební provoz musí být absolvován bez závady ohrožující bezpečnost provozu a cestujících.

Pak teprve mohou být tramvaje nasazeny do běžného provozu. Tedy také po úspěšné homologaci a schválení vozidla do provozu Drážním úřadem. Následně DP spustí dodávku tramvají 15T od společnosti Škoda Transportation. Do roku 2017 jich mát být v Praze celkem 250 kusů.

Nové tramvaje jsou výrazně prostornější než jejich předchůdkyně 14T, známé jako Porsche. Nebudou mít polstrované sedačky, ale dřevěné, které už se objevují na některých starších rekonstruovaných typech. Podobu tramvají 15T navrhoval známý pražský architekt Patrik Kotas.