Magistrát letos v srpnu jako důvod pro změnu uvedl negativní důsledky klasických ohňostrojů - především hluk, který ruší zvířata. Česká televize na konci září informovala, že novoroční pražský videomapping se bude promítat na historickou budovu Národního muzea. 

„Obrazový příběh doprovázený hudbou budeme promítat 1. ledna 2020 od 18 hodin, od 19 hodin a od 20 hodin. Tématem bude Praha jako moderní město přátelské k životu,“ citoval web ČT24 radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou (Praha sobě). Vizuální show by měla podle Třeštíkové vyjít maximálně na dva miliony korun.

Avšak organizátoři předchozích ohňostrojů Jan Šaršoun a Martin Peter chtějí této oficiální akci konkurovat. „Dostávám stovky dotazů, jak to bude letos s ohňostrojem, a právě podpora našich fanoušků z Prahy a České republiky mě přiměla pokusit se zachránit novoroční ohňostroj v Praze,“ uvedl pro agenturu ČTK Peter, designér a choreograf posledních pěti ročníků ohňostrojů v hlavním městě.

Podrobnosti chtějí zástupci sdružení uvést až na začátku prosince. „S ohledem na postoj magistrátu by bylo nestrategické prozrazovat více detailů,“ uvedli Šaršoun s Peterem. Sami však místo a formu podle vlastních slov už znají.

Silvestr je větším stresovým faktorem

K financování produkce chtějí získat peníze prostřednictvím transparentního účtu, na který může přispět kdokoliv. „Věřím, že lidé o ohňostroje stojí, a tak financování necháváme pouze na jejich vůli a každý obyvatel Prahy, občan Česka i organizace může přispět na náš transparentní účet jakýmkoliv obnosem, a pomoci tak zachránit součást kultury naší země,“ prohlásil Šaršoun. 

Spolek Ohňostroj pro Prahu založil také internetovou petici, kde Šaršoun píše: „Novoroční ohňostroj je zcela minimálním přispěvatelem k všeobecnému nepohodlí lidí i zvířat. Také dopady jednoho profesionálního ohňostroje na životní prostředí jsou zcela minimální, a to zejména v porovnání s neřízenými oslavami v ulicích poslední den v roce. Stejně tak je silvestr mnohem větším stresovým faktorem oproti jednomu řízenému ohňostroji.“ Dokument žádající zachování novoroční show v Praze však zatím neposbíral ani stovku podpisů.

Ohňostroje platilo dříve hlavní město ze svého rozpočtu a vydávalo za ně každý rok okolo jednoho milionu korun. V minulosti byly odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Novoroční akce bývaly hojně navštěvované. V poslední době však zesílila kritika především ze strany ochranců zvířat.