„Prosíme všechny o maximální podporu (chybí nám pořádný kus peněz) i sdílení. Je jen na vás, jak velký ohňostroj bude připraven,“ napsal v pondělí spolek Ohňostroj pro Prahu na facebookovou stránku, když oznámil, že jeho akci podpoří druhá městská část.

Tvůrci minulých novoročních ohňostrojů se navzdory rozhodnutí magistrátu nechtějí vzdát svého díla, „za zachování tradičních novoročních ohňostrojů v hl. m. Praha“ sepsali dokonce petici, avšak nyní mají žalostně málo podpisů (165). Prostřednictvím transparentního účtu chce spolek vybrat peníze: „K vytvoření samotného ohňostroje bude potřeba minimálně poloviční částka, jakou při posledním ohňostroji vynaložil magistrát, tedy kolem 1 milionu Kč. Maximum na samotný ohňostroj jsou potom 3 miliony Kč.“

Ale zatím se vybralo něco málo přes 70 tisíc korun s tím, že přispěl třeba šéf zastupitelského klubu hnutí ANO a poslanec Patrik Nacher nebo Jan Korseska (ODS), radní Prahy 2. Organizátoři v polovině listopadu na sociální síti uvedli, že ohňostroj prostě uskuteční za takovou částku, jaká se do posledního možného termínu na účtě nastřádá.

„Jsme si jisti, že většinu Pražanů obtěžuje celodenní amatérské odpalování pyrotechniky, které probíhá nekontrolovaně, a je tak velkou psychickou zátěží pro malé děti i zvířata. Patnáctiminutové organizované představení profesionálních pyrostrůjců v tomto ohledu považujeme za důstojnou oslavu Nového roku, která k evropským i světovým metropolím neodmyslitelně patří,“ citoval radního Korsesku web Blesk.cz.

Praha božská

Komunální politik, jenž má v Praze 2 na starosti dopravu i oblast financí a investic, sdílí názor spolku Ohňostroj pro Prahu. Jeho zakladatelé totiž tvrdí, že jedna jediná profesionální pyrotechnická show nemá téměř žádné dopady oproti odpalování rachejtlí v ulicích během celého silvestrovského dne.

„Rádi bychom udělali konec roku klidnější a bezpečnější pro všechny. Znatelný rozdíl by udělalo výrazné omezení šílenství v ulicích na konci roku,“ naspali organizátoři do facebookové diskuze, kde čelí odporu ekologů a ochránců zvířat. Celoplošnou kampaní s názvem Nebudu střílet chtějí mezi lidi rozšířit svůj pohled na amatérské používání dělbuchů a rachejtlí. Obě strany sporu se však na internetu poměrně ostře napadají.

Pokud se během prosince povede kromě radniční záštity sehnat ještě více peněz, ohňostroj by mohl být 1. ledna místo Letné odpálen od barokního bastionu u parku Folimanka, který je součástí novoměstských hradeb. Představení by se mělo jmenovat Praha božská jako památka na zesnulého zpěváka Karla Gotta.

Praha nahradí ohňostroj tichou variantou: desetiminutovým videomappingem na fasádu Národního muzea s názvem My, Praha. Promítat se bude ve třech časech (18:15, 19:15 a 20:15). Projekce bude stát dva miliony korun a pro magistrát ji vyrobí společnost Art 4 Promotion, která se jako jediná přihlásila do výběrového řízení.