„Pro tento rok získala Praha z uvažovaných možností vřelý souhlas od vedení městské části Prahy 3. Toto umístění navíc splňuje požadavky definované zejména viditelností ohňostroje," vysvětlil přemístění každoroční atrakce mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Celou show pro Prahu připraví firma Makalu Fireworks, která zvítězila ve veřejné zakázce. Součástí zadání bylo základní téma, kterým je inspirace. Ohňostroj proto v šesti sekvencích spojí patronky inspirace starořecké Múzy s osobnostmi českých dějin.

„Ohňostroj je založen na příběhu, ve kterém Múzy na základě svých vlastností inspirují pražské nebo české velikány," vysvětlil autor konceptu a choreografie Martin Peter.

Ohňostroj se také ponese ve znamení šestek začne 1. ledna v šest hodin odpoledne, potrvá 616 vteřin, vyjeví šest obrazů a připomene výročí velikánů, kteří mají v roce 2016 jubileum.

Nejlepší místa? Parukářka i Letná

I když přesun novoročního ohňostroje na Prahu 3 tamní radnice posvětila, přesto není jisté, že tam bude i napřesrok. „Prosím obyvatele Prahy 3, aby se vyjádřili k tomu, zda jim nevadí ohňostroj na Vítkově i v příštích letech, a pokud bude převládat negativní stanovisko, uděláme vše proto, aby magistrát příště zvolil jiné místo," uvedla k tomu starostka trojky Vladislava Hujová.

Letos však z Vítkova rachejtle zcela jistě létat budou a díky výhodné poloze tak ohňostroj bude možné sledovat z celé řady míst v Praze. S ohledem na to, že se jedná o trojrozměrné dílo, budou však pro nejlepší zážitek z ohnivých efektů některé úhly lepší než jiné.

„Celé čelo ohňostroje bude rozloženo na 100 až 140 metrech a bude mířit směrem na Žižkov, ale stejně bude samozřejmě vidět i z druhé strany. Nejlepší pro sledování bude Parukářka, Riegerovy sady nebo nezastavěná část Karlína, například louka na Rohanském ostrově. Anebo se sklenkou vína na vrcholu žižkovského vysílače," řekl autor choreografie ohňostroje a ředitel firmy Makalu Firework Martin Peter. Problém by neměli mít ani ti, kdo se budou chtít dívat z Letné.

Pocta Máchovi

Kvůli zástavbě nebude ohňostroj zřejmě příliš dobře vidět přímo v okolí Vítkova, jinak si jej alespoň částečně budou moci užít lidé po celé Praze, a to i daleko od centra. „Díky umístění v areálu vítkovského památníku bude ohňostroj vidět například až z Bohnic a Čimic," doplnil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Šest obrazů ohňostroje bude tematicky rozdělených podle zaměření jednotlivých Múz a korespondujících se slavnými historickými a současnými osobnostmi.

Důraz autoři kladli zejména na ty z nich, které v příštím roce budou slavit nějaké výročí. Své pocty se tak dočká například Karel IV., od jehož narození uplyne 700 let, či Karel Hynek Mácha, který zemřel před necelými sto osmdesáti lety. Antonína Dvořáka zase ohňostroj uvede na připomínku výročí 130 let od vydání druhé řady Slovanských tanců, které zazní jako podkres efektů.

Další historickou osobností, kterou „pyromuzikál" letos uctí, bude slavný rudolfínský astronom Tycho de Brahe. Autoři nezapomněli ani na současné celebrity, a tak budou hudební Múzy v pátém obraze spojeny s hlasy Karla Gotta a Lucie Bílé. „Když bude zpívat první nebo druhý hlas, tak se bude měnit barevnost ohňostroje," vysvětlil Petera.

Hudebním skladbám, které budou provázány s tempem a choreografií ohňostroje, bude na jeho začátku předcházet krátký slovní úvod, stručně shrnující celý příběh. Úvod i hudbu samotnou bude možné naladit na digitálním přijímači na kanále 12C Českého rozhlasu a Pražané si jej budou moci pustit i v internetovém vysílání.

Zdvižné plošiny i úplně nový efekt

Cena ohňostroje je letos podobná, jako byla v loňském roce magistrát za něj zaplatí 992 tisíc korun bez daně, loni to bylo zhruba 950 tisíc. Letos však podle informací dodavatele bude celá show mnohem bohatší a spotřebuje se více pyrotechniky.

Celkem bude během zhruba desetiminutového ohňostroje odpáleno 6293 ran, což je téměř o tři čtvrtiny více než v loňském roce. Dodavatel také slibuje, že se Pražané mohou těšit na efekt, který zatím nikdo v České republice neviděl.

„Ohňostroj bude odpalován ze zakázkově vyráběné španělské pyrotechniky Ricardo Caballer Ricasa, což je jedna z nejlepších pyrotechnik na světě, jejíž tradice sahá až do 19. století," vysvětlil Peter s tím, že reference těchto rachejtlí nemůžou být prestižnější: střílela se jimi například olympiáda v Soči či slavné novoroční ohňostroje v Sydney.

Společnost bude využívat i italskou pyrotechniku od firmy Parente, která má podle Petera také dlouhou, asi sto dvacetiletou tradici, a má i kvalitní dodavatele z Číny a z Německa.

„Mnoho efektů bude odpalováno na dvou vysokozdvižných plošinách přes dvacet metrů vysokých. Nový efekt, který v České republice ještě nikdy nebyl k vidění, spočívá v tom, že na začátku celé show postupně vystřelíme šedesátimetrové číslice, které zformují nápis 2016," popsal Peter, čím je letošní ohňostroj unikátní.

Scénář novoročního ohňostroje:Ohňostroj nad Prahou se zadaným tématem inspirace bude rozdělen do šesti obrazů spojujících řecké Múzy s českými osobnostmi.
I. obraz, Múza historie Kleió (84 s): První obraz oslavuje činy a odkaz Karla IV. v barvách jeho erbu slavnostním provedením v doprovodu epické skladby.
II. obraz, Múza hvězdářství Úrania (106 a): V druhém obrazu navštívíme myšlenky a uzříme způsob, jakým Tycho de Brahe viděl nebe nad noční rudolfínskou Prahou.
III. obraz, Múzy romance a tragédie Erató a Melpomené (99 s): Třetí obraz uctí památku básníka Karla Hynka Máchy.
IV. obraz, Múza tance Terpsichoré (62): Čtvrtý obraz věnovaný Slovanským tancům Antonína Dvořáka, podpoří divoký rej vířivých a barevných efektů.
V. obraz, Múzy hudby a zpěvu Euterpé a Polyhymnia (115 s): Pátý obraz představí střelbu ohňostroje ve zlatých, modrých, červených a blikavých variacích barevně rozlišujících hlasy Karla Gotta a Lucie Bílé.
VI. obraz, Múza eposu Kalliopé (118 s): Poslední inspirace je věnovaná všem lidem, kteří neváhali nalézt odvahu v srdci a i v těžkých chvílích se neotočit k blahu českého národa zády.

Zdroj: Makalu Fireworks