Sněm nyní volí místopředsedy strany. Mezi žhavé kandidáty patří podle informací ČTK starosta Radotína Karel Hanzlík. Delegáti se také budou ještě zabývat nominacemi do celostátního vedení ODS a chtějí navrhnout změnu stranických stanov. Řešit naopak nebudou kandidátní listinu do Evropského parlamentu.

Humplík dosud v ODS žádné vysoké funkce nezastával, zatím byl pouzečlenem oblastního sdružení a místopředsedou místního sdružení v Radlicích. Je spolumajitelem reklamní agentury Kolektor, která připravovala sněmovní volební kampaň pražské ODS.

„Musíme se spolu začít opět bavit. To znamená bavit se o vizích, o programu, o tom, co dělat pro normální voliče," řekl novinářům po zvolení. V kandidátním projevu podle svých slov mluvil o nutnosti ustavení jasné vize, kterou ODS v současné době ztratila. Chce připravit stranu na komunální volby v příštím roce.

„Dnešní jednání je skutečně zásadní, protože to je o dalším vývoji ODS. Jsem přesvědčen, že ODS se musí změnit od základu. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl pro osobu Filipa Humplíka," řekl novinářům před jednáním sněmu Svoboda.

Chalupa delegáty oslovil možností přímé volby kandidáta na primátora, chtěl také snížit počet místopředsedů strany a vytvořit nový orgán předsedů jednotlivých oblastí, kteří by se pravidelně scházeli.„Volby, které teď přijdou, budou teprve ty nejdůležitější," poznamenal ke komunálním volbám.

Jaké má názory?

Humplíkovi spolustraníci vyčítali především to, že příliš neznají jeho názory. Někteří také poukazovali na jeho vystupování v době komunálních voleb v roce 2010, kdy podporoval po uzavření magistrátní koalice mezi ODS a ČSSD opoziční TOP 09. Jeho podporovatelé zdůrazňují, že je novou tváří.

Naopak stoupenci Chalupy, bývalého ministra životního prostředí a starosty Prahy 6, svého kandidáta podporovali kvůli jeho zkušenostem a jasným názorům. Protivníci mu vyčítají spojení s minulostí, jeho podporovatelům se přezdívá koalice Key Investments kvůli stamilionům, které Prahy 6, 10 a 13, tedy oblasti stojící za Chalupou, vložily do dluhopisů spravovaných firmou, která skončila v konkurzu.

Volba stranu nespojila

Výsledek volby zatím pražské občanské demokraty příliš nespojil. Kvůli výsledku se rozhodl stranu opustit bývalý starosta Prahy 8 Nosek. Volbu označil za absurdní, delegáti podle něj volili člověka, kterého vůbec neznali, pouze na základě výzvy Svobody s tím, že straně udělal dobrou kampaň.

„Zapomněli jsme na myšlenky. Místo abychom dělali politiku, tak jsme začali politikařit," řekl ČTK. „Tato strana je odsouzena k odchodu do propadliště dějin," dodal.

Sněm se bude dnes také zabývat nominacemi do vedení ODS. Údajnědelegáti nominují pouze kandidáty do předsednictva, na post předsedy nikoho ale nenavrhnou. Humplík dal najevo, že by chtěl podpořit Miroslavu Němcovou, Petra Fialu a Svobodu. Příznivci Chalupy by rádi o jménech jednali na dalším sněmu.

Na programu by také měl být návrh na změnu stanov. Údajně by se měl zúžit počet celostranických místopředsedů i počet samotných členůvýkonné rady.