Petici „za zachování přirozené vegetace a přísný zákaz nové zástavby na Petříně“ podepsalo od jara přes tisíc lidí. A řada obyvatel Prahy 1 plán města hlasitě kritizovala.

Šéf zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) Jiří Pospíšil (TOP 09), který žije nedaleko diskutované lokality, proto požádal kolegy z koalice o přehodnocení už schváleného záměru. „Jsem přesvědčen, že takové diskuse s veřejností jsou důležité pro správné rozhodování města. V případě Petřína se ukázalo, že navrhované řešení není vhodné. Jsem rád, že obyvatelé Prahy nejsou lhostejní ke svému okolí a neváhají se ozvat,“ komentoval „revokaci“ usnesení Pospíšil, podle kterého v tomto případě zvítězil „zdravý rozum“.

„Jde o nákladnou stavbu za 16 až 17 milionů. Vzniknout má navíc v podstatě v klidové zóně Petřína,“ zmínila některé argumenty proti chystané akci během říjnového zasedání pražského zastupitelstva Alena Kopecká, jedna z obyvatelek centra.

Park pro Prahu, nebo dvorek pro místní?

Koaliční politici přitom ještě začátkem podzimu „odráželi“ výhrady tvrzením, že nový domek o ploše 50 metrů čtverečních vznikne na „už připravené“ travnaté ploše a že „nenaruší panorama“.

„Malá budova nahradí už nepoužívané objekty, určené k demolici. Výsledkem bude snížení zastavěné plochy na Petříně o více než 100 metrů čtverečních,“ odpověděl například autorům petice v říjnu primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly/STAN), který měl přípravu stavby na starosti. Na svém názoru trvá, ale rozhodl se po vyčerpávající polemice nakonec ustoupit.

„Bohužel, já vnímám Petřín jako park celopražského významu, zatímco někteří obyvatelé Prahy 1 jako svůj dvorek,“ uvedl nyní Hlubuček.

Městský Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) teď dostal od radních za úkol vypracovat celkovou koncepci vrchu Petřín, navrhnout „cílový charakter případných úprav“ a současně i postup, jak do rozhodování o budoucích změnách zapojit veřejnost. Podle Pospíšila se připomínky lidí vůči chystané stavbě týkaly hlavně její polohy. „Je velmi reálné, že domek nakonec vznikne o kousek dál za zdí, už mimo areál parku, kde má také město pozemky,“ naznačil Pospíšil.