Nové vedení Prahy 5 v čele se starostou Radkem Klímou (TOP 09) bude muset v nejbližších dnech a týdnech řešit řadu kauz po bývalém vedení smíchovské radnice. Jednou z prvních bude problém školského areálu Pod Žvahovem, v kterém sídlí Taneční centrum Praha (TCP). Minulé vedení Prahy 5 se starostou Milanem Jančíkem (ODS) chtělo školu vystěhovat, podalo proto žalobu na vyklizení. Soud by se jí měl zabývat už za týden.

Klíma ČTK řekl, že radnice bude zřejmě usilovat o to, aby bylo soudní jednání odloženo. V získaném čase chce prostudovat veškeré materiály. Jaký bude výsledek, zatím nechtěl předjímat. „Chceme ale, aby celý areál zůstal pro školství. Na tom jsme se shodli i v koaliční smlouvě,“ uvedl nový starosta.

To, aby taneční konzervatoř v areálu zůstala, podporují dlouhodobě Věci veřejné, které se s TOP 09 dohodly na koalici. Pro jsou i zelení, kteří koalici podporují.

Zástupce TCP Jakub Švanda doufá, že se škole podaří s novými radními dohodnout. „Požádal jsem představitele koaličních stran, aby sami navrhli, jak problém řešit,“ řekl ČTK Švanda.

Spor trvá už léta

Spor o areál Pod Žvahovem trvá od roku 2005. Tehdy vznikl společný projekt Gymnázia Buďánka a TCP na revitalizaci areálu. Školy do areálu společně investovaly několik milionů korun. Radnice ale tehdy uzavřela nájemní smlouvu pouze s gymnáziem, tu po roce vypověděla a nabídla nové shodné smlouvy oběma školám, každé na polovinu areálu. Gymnázium na novou smlouvu nepřistoupilo, jeho právníci výpověď zpochybnili. Vedlo se kvůli tomu i několik soudních sporů.

Konzervatoř smlouvu s platností do 31. července 2018 podepsala s tím, že začne platit až ve chvíli, kdy skončí výpověď původní smlouvy. Ta měla původně vypršet v prosinci 2006, radnice ji ale několikrát prodloužila. Teprve letos v létě, kdy se gymnázium z areálu odstěhovalo, mohla začít platit smlouva s TCP. Minulé vedení radnice ale odmítlo smlouvu s TCP potvrdit a prohlašovalo, že konzervatoř prostory používá bez právního důvodu.