Děti narozené na začátku pražského babyboomu už chodí do čtvrtých tříd, silných ročníků u zápisu ale pořád neubývá a hned tak ubývat nezačne. Zvláště v těch čtvrtích, kde v posledních letech vyrostlo mnoho novostaveb, je situace s místy ve školách tristní.

Škola. Ilustrační foto.
Zápisy se blíží, poradny jsou kvůli odkladům školní docházky zahlcené

Ředitelé před zápisy přemlouvají rodiče, aby děti přihlásili do jiné, méně přeplněné školy. Ti je často vyslyší, ale musí kvůli tomu potomkům měnit trvalé bydliště, protože jako nespádoví by neměli šanci.

Neutěšený stav si potvrdilo před rokem a půl i samo město v analýze, podle níž nebude za dva roky ve školách dostatek míst pro všechny spádové děti, pokud se nic nezmění. Už nyní je jisté, že se do té doby otevře jedna základní škola v Praze 5 a tři přístavby už existujících škol. Dohromady pojmou několik set dětí.

Taneční škola uvolní místo druhému stupni

Zastupitelé páté městské části rozhodli, že v plné míře obnoví základní školu Pod Žvahovem. Ta byla už před lety zrušená a radnice budovu pronajímala. V současnosti tam zbyl jen jeden nájemce, Taneční centrum Praha, které je rok a půl ve výpovědi a k červenci odejde. V areálu už tři roky fungují třídy prvního stupně základní školy jako odloučené pracoviště ZŠ Kořenského.

Praha 8 chce zvýšit bezpečnost v okolí ZŠ a MŠ U Školské zahrady.
Okolí ZŠ a MŠ U Školské zahrady bezpečnější? Praha 8 žádá magistrát o pomoc

„To, že městská část Praha 5 přijde o konzervatoř TCP na našem území, nás mrzí, nicméně jedním z nejdůležitějších úkolů každé radnice je zabezpečit kvalitní a dostupné veřejné základní školství, které tak dostalo přednost před soukromou taneční školou,“ pronesl starosta Prahy 5 Pavel Richter.

Nová škola se už dlouho chystá také v Praze 9. Stát bude na pomezí Vysočan a Hloubětína v ulici U Elektry. Sloužit by měla obyvatelům Nové Harfy, novostaveb podél cyklostezky a také obyvatelům vznikajícího komplexu u vozovny Hloubětín, kde by měly žít až dva tisíce lidí.

Podle místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka se nyní začne soutěžit firma, která školu postaví. „Základní škola U Elektry už má územní rozhodnutí. Z hlediska papírování, což je to nejsložitější, je vše hotovo. Teď připravujeme soutěž s tím, že bychom chtěli vybrat vítěze někdy v září,“ řekl Portlík. V říjnu by se tak podle něho mohl položit základní kámen budovy.

Soud se squattery z Šatovky.
Dům je ve vlastnictví nás všech, řekla squatterka z usedlosti Šatovka

Pokud vše poběží, jak má, mohlo by se ve škole začít vyučovat od září 2020.

Na Zličíně připravuje projekt magistrát

Škola zoufale chybí i na Zličíně. V developery oblíbené lokalitě se školní budova pro víc než pětistovku dětí plánuje už léta. V roce 2010 městská část stavbu vzdala a předala projekt magistrátu. Ten ho pak přepracovával, což zabralo další čas. V malé městské části funguje jen malotřídka pro první stupeň, ostatní děti musejí dojíždět jinam.

Magistrát zahájil užší dvoukolové výběrové řízení na firmu, která školu postaví. „Nyní se řízení nachází ve fázi hodnocení podaných nabídek. Za podmínky úspěšného výběru zhotovitele a plynulé výstavby se pak předpokládá dokončení stavby ve třetím kvartálu roku 2019,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lítačka. Ilustrační foto.
Dva roky od spuštění Lítačky. Praha má se zelenou kartou velké plány

Nová škola bude stát i v další okrajové městské části Uhříněvsi. Radnice nyní očekává územní rozhodnutí a do konce roku chce mít kompletní dokumentaci pro stavební povolení.

Naopak mnohem blíže zprovoznění je přístavba k základní škole ve Vinoři. Ta by měla být dokončená v první polovině letošního roku.

Kvůli vysokému počtu žáků přichystala změnu ve fungování dvou základních škol i čtvrtá městská část. Základní školu Jitřní, jejíž řízení posledních deset let spadalo pod ZŠ Filosofská, opět osamostatní. Jitřní začne samostatně fungovat od školního roku 2018/2019.

Infografika. Nové školy v Praze.Zdroj: DENÍK/Eva Brendlová