Projekt existuje už od roku 2014, přípravná fáze trvala 54 měsíců. Vizualizace hokejového kluziště si vypůjčil v předvolební kampani Petr Stuchlík, magistrátní lídr hnutí ANO. Podobně jako jeho šéf a premiér Andrej Babiš mluvil o potřebě nového hokejového vítězství. „Dlouho jsme nic nevyhráli. Jsou to emoce, je to Nagano,“ řekl Babiš doslova na celostátním sněmu vládního hnutí.

Stuchlík loni na podzim tvrdil, že Praha potřebuje vychovat nové talenty, a proto je za „tu halu rád“. Jenže ve volbách ANO propadlo, na radnici Prahy 11 ztratilo post starosty, takže Areál ledových sportů vznikne i bez Babišem dosazeného manažera.

Starosta věří, že bude hotovo v termínu

Ve čtvrtek bylo oficiálně předáno staveniště zhotoviteli, kterým je firma AR delta. Na dokončení stavby má čtrnáct měsíců. „Věřím, že bude areál dostavěn v termínu, aby mohl co nejdříve sloužit obyvatelům naší městské části, především pak jihoměstským dětem,“ uvedl v tiskové zprávě nový starosta Jiří Dohnal (Piráti).

„Místní děti budou mít konečně možnost vyzkoušet si nejrůznější ledové sporty, aniž by musely cestovat přes celou Prahu. Areál pro ně navíc bude dostupný nejen ve volném čase, ale i v rámci hodin tělocviku,“ dodal místostarosta Ondřej Prokop (ANO).

Nejen sportoviště, ale i trenéři

Podle oficiálních stránek projektu mělo čtvrteční setkání spíše neformální charakter. Jeho tvůrci navíc upozorňují, že samotná nová hala situaci nezlepší. Politici, úředníci, pedagogové i rodiče s dětmi pak budou muset vyřešit další související problémy.

„Problematika sportování mládeže ve vazbě na školství je žhavým tématem, do kterého se promítá řada faktorů. Především nutné vybudování dostatečného množství kvalitních sportovišť, snadno přístupných pro děti a mládež, dále odpovídající počet vzdělaných trenérů specializovaných nejen na jednotlivá sportovní odvětví, ale také na konkrétní věkové skupiny,“ píše se na webu Areálu ledových sportů.

Součástí areálu mají být dvě ledové plochy, odpočinková a restaurační zóna, prostor pro fitness, rehabilitaci a fyzioterapii nebo půjčovna sportovních potřeb. Celý areál je navíc koncipován jako bezbariérový. Na ledě budou moct návštěvníci hrát hokej, curling nebo jen tak bruslit. ZŠ Ke Kateřinkám zařazuje hodiny bruslení do rozvrhu. Třeba se za dalších 21 let (nejen) Pražané dočkají dalšího sportovního výročí…