Ačkoli po ukončení rekonstrukce Karlova mostu bude i pro laika rozpoznatelné, které kvádry byly během prací nahrazeny jinými, rozdíl mezi nevyměňovaným a novým pískovcem nebude tak markantní. Aby se kameny příliš nelišily, dostanou povrchovou úpravu podobnou té historické. Z mnoha možností bylo vybráno šalírování.

Po šalírování se kameny „ušpiní“

Tato povrchová úprava dostala název podle použitého sekáče s dlouhým břitem, kterému se říká šalírka. „Díky tomu pohledové plochy kvádrů už nejsou tak hladké,“ uvedl Zdeněk Batal ze společnosti SMP CZ, která Karlův most opravuje.

Další úpravou je umělé patinování. Kameny se při této úpravě „špiní“ pigmentem rozpuštěným v lihovém roztoku, takže ztmavnou. Materiál díky tomu nebude bílý a kontrastní v porovnání s tmavě šedými kvádry, které jsou v parapetu mostu minimálně od poslední rekonstrukce v sedmdesátých letech minulého století.

Ověření na mostecké věži

„Nové kvádry by ztmavnuly i bez této úpravy, ale jelikož jsou z velmi kvalitního pískovce, tak by to trvalo desítky let,“ pokračoval hlavní stavbyvedoucí Batal, podle kterého se postupem času začne umělá patinace odplavovat, ale zároveň se bude tvořit ta přírodní.

Jak kontrastně by kvádry vypadaly bez této úpravy, si může kdokoli ověřit na několik desítek metrů vzdálené Staroměstské mostecké věži. Tam před dvěma lety při výměně replik soch nebyl hořický pískovec patinován.

Sv. Jannebudeplnit přání do podzimu

Turisty však více než tyto sochy na věži zajímá bronzový sv. Jana Nepomucký, který stojí na severním parapetu uprostřed Karlova mostu. Socha je v současnosti za plotem, takže lidé přicházejí o jednu z největších atrakcí, kterou je už dlouho sahání na plaketu umístěnou pod sochou, což má dotyčnému splnit přání. Toto omezení pro ně bude trvat do podzimu.

Díky popularitě sochy bude již brzy umístěna na plot velká cedule s její podobou. Informační panel připravuje Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

Obdobný styl vyobrazení lze v současnosti vidět například na Šítkovské vodárenské věži nebo pomníku na Jungmannově náměstí, které se také opravují.

Z rekonstrukce Karlova mostu

- připravují se sondy, které budou měřit teplotu v určitých vrstvách mostu. Výsledky průběžně ukáží, kde a jak je most namáhán

- dělá se stříkaná izolace, která je ukončena v drážce v zábradlí těsně pod úrovní dlažby. Záruka na izolaci je třicet let

- na mostě pracují kromě kameníků také další profese, například instalatéři či elektrikáři nové plynové osvětlení bude mít ruční, ale i elektrické ovládání

- sochu sv. Jana Nepomuckého zakryje na podzim cedule s její podobiznou

- na parapetech se objeví nové skříňky ukrývající kabely a jističe. Budou mít zdobená litinová dvířka

- po rekonstrukci zůstane dlažba žulová, protože ta je díky drsnějšímu povrchu při mokru a námraze bezpečnější

Zdroj: SMP CZ, a. s. + MMD Praha