Cílem vzniku Pražského kreativního centra na Malém náměstí 4, které bylo slavnostně otevřeno včera večer, je oživení prostorů Radničních domů, které jsou přibližně deset let prázdné. Budova, ve které centrum sídlí byla vybrána záměrně.

Autobusy městské hromadné dopravy Dopravního podniku značky SOR stojící na autobusovém nádraží Na Knížecích v Praze.
V Praze mohly jezdit polské autobusy. Kdyby byly o 220 korun levnější

„Ostatní objekty vyžadují daleko větší rekonstrukci. Tento je z nich v nejlepším technickém stavu,“ uvedl ředitel Institutu a plánování rozvoje Prahy (IPR) Ondřej Boháč. Přesto se ale před zprovoznění musely určité úpravy udělat. „Bylo potřeba vymalovat, někde udělat novou elektriku a osvětlení,“ vysvětlil ředitel Boháč. Náklady vyšly prozatím na dva miliony korun.

Ilustrační foto
Dárců kostní dřeně je stále málo. Zbytečně se bojí bolesti

Centrum jako místo setkávání

Kanceláře, přednáškové sály i zasedací místnosti mají sloužit aktivním občanům a organizacím, jejichž práce pomáhá oživovat centrum města. „Snad budou díky tomu Pražané chodit více do centra města. Nyní se ho spíše straní a jdou sem tak jednou za rok,“ řekl Boháč.

Signál festival – videomapping a Kostel svaté Ludmily.
Signal festival nabídne pět show na Ludmile

„Historické centrum Prahy potřebuje místo, kde se mohou setkávat a vzájemně inspirovat lidé z různých oborů,“ konstatovala pražská primátorka Adriana Krnáčová s tím, že podpora kreativity a startupů je něco, čím by se chtěli profilovat i za hranicemi republiky.

I Skautský institut, který sídlí už tři roky v prvním patře domu, je z otevření centra nadšený. „To, že už prostor není tak prázdný a zanedbaný, je pro nás něco jako splněný sen,“ okomentoval ředitel institutu Miloš Říha. „Navíc to není nějaké provizorium,“ doplnil ředitel.

Klementinum.
V Klementinu dnes vyhlásí nejlepší veřejné knihovny

Kromě Skautského institutu nyní v Pražském kreativním centru sídlí start-up Air Ventures či informační centrum o vzdělávání EDUin. Zázemí tu má i sdružení Pragulic nebo iniciativa Prázdné domy.

Primátorka také prozradila, že jedna z nedalekých budov, kterou do nedávna využívala UMPRUM jako sklad, by se brzy mohla stát další kreativní dílnou. „Jednáme se společností, která chce poskytovat prostor pro mladé designéry. Nakoupit stroje a udělat jim tam zázemí,“ dodala.

Filozofická fakulta v Hybernské ulici

Původně měla mít v centru své prostory i Filosofická fakulta UK. Nakonec jim byly ale nabídnuty prostory v Hybernské ulici. V současnosti tam filozofové mají k dispozici galerii, přednáškové sály a kino. V předním domě je zároveň nově vybudované festivalové zázemí pro akce typu Designblok nebo Signal.

Protest cyklistů v centru Prahy.
V centru Prahy demonstrovali cyklisté. Za zachování průjezdnosti pro kola

„Podařilo se tam vytvořit pevné jádro univerzitního rázu, které spojuje komunity akademiků, studujících a veřejnosti. A jelikož byl dům dlouho opuštěný, dochází k jeho oživování postupně,“ uzavřel proděkan filozofické fakulty Pavel Sitek.