Jedničkou mezi top staviteli je Central Group miliardáře Dušana Kunovského, která ukrajuje stále větší sousto. Aktuálně firma oznámila, že na podzim dá do prodeje téměř 600 bytů. V závěsu už se několik let drží tuzemský holding Finep, za nímž stojí mimo jiné izraelský kapitál. Třetí stálicí je společnost Skanska Reality, místní větev švédského gigantu Skanska. Tento triumvirát už má na celkovém počtu prodaných bytů bezmála třetinový podíl.
Další hráči na trhu
Pozice na dalších místech v první desítce se proměňují v závislosti na spuštění prodejů a výstavby nových projektů. Na výsluní se dlouho vyhříval Ekospol developera Evžena Korce, který však v minulých letech narazil na úskalí povolovacího procesu nových staveb. Naopak dopředu se vyšvihl Vivus, v jehož pozadí figuruje bývalý tenista Milan Šrejber. Ten se nyní zaměřil na masové projekty, v Uhříněvsi buduje komplex o tisícovce bytů.
Výše zmíněným se úspěšně snaží šlapat na paty developer YIT s finskými kořeny a podporou zahraničního kapitálu. Na pražském trhu výrazně posilují také izraelští investoři, kteří zde měli výrazné zastoupení už před vypuknutím finanční krize před téměř deseti lety. V obměněném složení se na trh vrátili. Jde hlavně o skupiny Daramis, AFI Europe, obchodní značky Horizon Holding a Star Group. Mezi silné hráče se tlačí také domácí společnosti JRD a Trigema. Skupina Penta vstoupila na trh s bydlením razantně v rámci přestavby brownfieldu Waltrovky a chystá další projekty.
V hledáčku jsou brownfieldy
Jakkoli teď developerští giganti nejhlasitěji žehrají na zdlouhavé povolování výstavby, posilují zároveň své pozice. Od méně finančně zabezpečených investorů skupují rozsáhlé pozemky. Central Group letos podle Kunovského utratil za akvizice rekordní 2,5 miliardy korun. „Zažili jsme rekordní rok, pokud jde o prodej bytů, příjmy i zisk,“ pochvaloval si Kunovský. Čistý zisk dosáhl 1,2 miliardy korun. Podle propočtů jeho firma nyní připravuje téměř čtvrtinu z 50 tisíc bytů, jejichž výstavba se chystá v různých pražských brownfieldech.
V nevyužívaných průmyslových areálech letos lovila i společnost YIT, když koupila pozemek někdejší továrny ZPA Košíře v Praze 5. V jejím hledáčku uvízl i brownfield smíchovského lihovaru, o jehož prodeji nyní současný britský majitel vyjednává. Skanska Reality zase letos koupila sedmihektarový pozemek pro výstavbu téměř tisícovky bytů v průmyslové části Malešic v Praze 10.
Cena bytů meziročně vzrostla
„Podstatnou část zisků investujeme právě do nákupu pozemků,“ potvrzuje trend developer Evžen Korec. „Díky tomu máme v Praze a nejbližším okolí pozemky o celkové rozloze přesahující půl milionu metrů čtverečních. Jen za poslední půlrok jsme koupili pozemky pro stavbu 1100 bytů,“ tvrdí Korec.
Při chuti a prostředcích je i další český stavitel bytů JRD. „Letos jsme zatím zajistili pozemky pro výstavbu bytů za 1,5 miliardy korun. Do konce roku plánujeme nakoupit další, na kterých budeme moci postavit byty o objemu víc než 1,6 miliardy korun,“ sdělil ředitel rozvoje JRD Roman Bank.
Průměrná cena nových bytů v Praze na konci prvního pololetí 2017 meziročně vzrostla o 15 procent na 75 791 korun za metr čtvereční. Jen za poslední kvartál se zvýšila o pět procent.
/DENISA HOLAJOVÁ/