To se nelíbí řadě provozovatelů, včetně vedení pražské záchytky. „Základní problém je, že ministerstvo s provozovateli nedostatečně komunikovalo obsah vyhlášky. My jsme například po urgencích měli asi pět dní na to, abychom vše pročetli a poslali připomínky, což nepovažujeme za dostatečný prostor,“ popsal proces David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha, která stanici spravuje.
Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové však všechno probíhalo standardním způsobem.
Kde seženou lékaře?
Strach mají provozovatelé zejména z nových pravidel pro zaměstnance stanic. „Pokud by totiž mohli na záchytkách sloužit pouze lékaři s atestacemi v klinických oborech, tak si sami pod sebou podřežeme větev, protože nebude, kdo by v nich pracoval,“ uvedl Doležil. Do náročné práce na protialkoholních záchytkách je totiž už v dnešní době obtížné sehnat dostatek lidí.
Nešťastný je podle Doležila i požadavek na signalizační zařízení pro každého klienta, aby si v případě potřeby mohl přivolat pomoc. „Řada z nich není ve stavu, kdy je schopná vyhodnotit, jestli pomoc potřebuje. Navíc průměrně dva klienti denně jsou nesmírně agresivní a jsou schopni zdemolovat i prázdnou místnost,“ připomněl Doležil. Budoucí opakující se nutné opravy tak budou pro zařízení velmi náročné.
Finanční zátěž přinese i zajištění a zejména provoz testovacího zařízení na přítomnost drog. Vyšetření totiž stojí v řádu stovek korun. „Pokud u každého klienta přibude i nutnost ho otestovat na přítomnost drog, tak při našem obratu zhruba 5600 hospitalizací ročně to bude obrovská částka navíc,“ vysvětlil Doležil.
Záchytku čekají opravy
Co se týče požadavků na technické zázemí záchytky, nezávisle na chystaných změnách vedení města naplánovalo celkovou modernizaci zařízení. „Letos jsme schválili rekonstrukci záchytky ve výši 10 milionů korun,“ připomněl radní pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO). Objekt tak čeká výměna oken či oprava střechy a izolace budovy. „Zároveň se zvýší kapacita o 2 až 3 lůžka, což je dostačující,“ uvedl Lacko.
Přesto znamenají nová pravidla i pro pražskou záchytku komplikace. Už nyní město na její provoz doplácí kolem sedmi milionů ročně. „Jde o velmi ztrátovou organizaci, vymáhat dluhy z klientů, kteří se sem většinou vrací s železnou přesností, je skoro nemožné,“ popsal radní s tím, že se současným zněním vyhlášky nesouhlasí. „Ze záchytek rozhodně nechceme dělat hotely. Pokud by ministerstvo s provozovateli vyhlášku lépe prodiskutovalo, jistě by obě strany došly ke kompromisu,“ dodal Lacko.