Nová vyhláška, která začíná platit v polovině října, výslovně zakazuje činnosti, které obzvlášť „narušují estetický vzhled města“ nebo ruší práva jiných osob nadměrným hlukem, pachem či znečištěním.

V ulicích centra zatím nic nenasvědčuje tomu, že se blíží začátek přísnější regulace. Strážníci městské policie, kteří budou mít vymáhání pravidel na bedrech, se však na změnu připravují a podobizny pand nebo medvědů nebudou tolerovat.

„Novela je podle mě krokem správným směrem, protože částečně vyjasňuje mantinely. Není to ale stoprocentní, protože nezmiňuje třeba ‚levitující‘ postavy nebo vystupování s živými zvířaty, což je většinou de facto žebrání,“ upozornil náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Bydlení v Praze. Ilustrační foto.
KRÁTCE: Daň z nemovitosti vzroste. Praha zakáže pandy i topení uhlím

Podle náměstka ředitele pražských strážníků je provozování zmíněných atrakcí často výnosným byznysem. „A jeho provozovatelé mají dobrý právní servis. Budou se určitě snažit najít skuliny v zákoně,“ dodal Klema.

Klávesista s maskou koně

Takovou skulinu by mohl představovat třeba pouliční hráč na klávesy s maskou koně pouze na obličeji, který reagoval na dotaz ohledně jeho obeznámenosti s novelou jen řehtáním a neurčitým kýváním hlavou. Novela jmenovitě zakazuje „vystupování v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her a také v převlecích, které svými rozměry zjevně přesahují proporce dospělého člověka.“

Postavy zvířat nadměrných rozměrů nebo nejrůznější nafukovací figuríny podle zdůvodnění novely „žádné umění neprodukují, kromě fotografování se s kolemjdoucími za úplatu, kterou podle podnětů občanů dokonce někdy vymáhají“.

Pražský magistrát chce bojovat proti vizuálním smogu i takzvanému buskingu, tedy pouličnímu umění.
Praha má návrh vyhlášky zakazující bubliny a převleky za obří pandy

Méně šťastné je pak podle Klemy vágnější ustanovení, které nepřipouští umělecké produkce vyrušující nad „míru přirozenou poměrům“. Vedení metropole argumentuje tím, že například v živém středu města je tolerance k hudebním produkcím výrazně větší než ve vilové čtvrti a právě strážník v tom má být „posledním arbitrem“.

Podle nových pravidel bude také třeba možné hrát v památkové rezervaci na saxofon bez dusítka. Zapovězené jsou tam naopak skotské dudy. Novinkou je i rozšíření zákazu veškerých uměleckých produkcí na náměstí Míru, v Nerudově a části Spálené ulice, na Velkopřevorském náměstí a celé ploše Staroměstského náměstí, kde byl dosud busking povolen v některých částech.

Více prostoru pro opravdové umění

Skuteční pouliční umělci však získají víc prostoru – u jedinců se povolená maximální plocha bez nutnosti povolení k záboru rozšiřuje z metru a půl na dva metry čtvereční a v případě skupin z šesti na dvanáct.

„To je pro mě velmi příjemná změna, protože na ulici vystupuji obvykle v týmu. Vytlačení pand a podobných záležitostí pak považuji za prospěšné nejen jako muzikant, ale i jako Pražan. Je to dobré pro kultivaci veřejného prostoru, byť zároveň nechci být arbitrem toho, co ještě je a co už není umění,“ řekl Pražskému deníku Jan Mrázek, který občas hraje na kytaru a zpívá na dlažbě u Kampy.

S buskerovými slovy o kultivaci Prahy souhlasí šéf opozičního klubu zastupitelů hnutí ANO, který i s kolegy novelu minulý týden podpořil. „Na druhou stranu není boj proti pandám to úplně nejdůležitější, co metropoli pálí. Koalice se nedokáže dohodnout na prioritách z předvolebních programů všech stran, jako je například centrální stavební úřad nebo sjednocení systému parkování. A tuto určitou neschopnost nahrazuje velmi líbivými kroky, kam trochu regulace buskingu zapadá,“ uvedl Patrik Nacher.

Některé budovy v centru Prahy pokrylo graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Většina z maleb zůstane dočasně.
Město hledá více ploch pro legální graffiti. Aby zmizely nevzhledné tagy