„Tramvaj ŠKODA ForCity absolvuje několikatýdenní zpravidla noční zkušební jízdy v Plzni s cílem doladit všechny podstatné funkce vozidla tak, aby byla řádně připravena k přesunu na tratě zákazníka – tratě Dopravního podniku hlavního města Prahy,“ uvedl Miroslav Novák z AMI Communications.

Tramvaj je úplnou novinkou na českých tramvajových kolejích, je nová vzezřením i funkčně. Podobá se vlaku podzemní dráhy, člověk by si ji mohl snadno s metrem splést.

Cestujícím ale nabídne i jiné výhody než jen pěkný vzhled. „ŠKODA ForCity je naší první zcela nízkopodlažní tramvají. Pohodlný nástup, výstup, ale i přepravu ocení jistě nejen Pražané, ale i návštěvníci naší metropole,“ uvedl Tomáš Krsek, generální ředitel společnosti ŠKODA TRANSPORTATION, která novou tramvaj zkonstruovala.

Vyzkoušená tramvaj ForCity, která v nocibrázdí plzeňské ulice, nepoputuje do Prahy sama. Dopravní podnik hlavního města má objednáno rovnou dvě stě padesát těchto nových vozů MHD.

„Dvě stě padesát tramvají ForCity kapacitně nahradí 500 tramvají T3, které tak z pražských kolejí budou postupně mizet. První vozy mají být předány do pravidelného provozu ke konci roku 2009,“ upřesnil Miroslav Novák.

Tříčlánková jednosměrná tramvaj ŠKODA ForCity je navržena pro 61 sedících a až 239 stojících cestujících. Je dlouhá 31,4 m, široká 2,46 m a výška vozidla přes sběrač je 3,6 m. Maximální dovolená rychlost je 60 km/h.