Podoba památníku je dílem odborníků z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Protože v kryptě sedm parašutistů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše padlo, má pro vojenské historiky také statut válečného hrobu, řekl historik Michal Burian.
Poté, co skončila minulá smlouva o provozu památníku, přišla Praha jako majitel objektu s nápadem, aby kryptu místo pravoslavné církve spravoval právě ústav. Ten měl dosud smlouvu s církví a Burian předpokládá, že tomu tak bude i nadále.
Církev vlastní kostel už dlouho
Pravoslavná církev má kostel včetně krypty v pronájmu už od první republiky. Úkryt parašutistům v něm po atentátu na říšského protektora a vyhlášeném stanném právu poskytl pravoslavný biskup Gorazd. Památník hrdinů heydrichiády v kostele církev vybudovala v roce 1995. Expozice byla instalována ve spolupráci s VHÚ a v roce 2010 aktualizována.
Zástupci pravoslavné církve říkají, že skončená smlouva nebyla smlouvou o pronájmu, krypty ani jiných prostor, ale smlouvou, která upravovala fungování a financování památníku.
Chrám a krypta jsou jeden celek
„Systém, jenž byl nastaven hlavním městem Prahou, se ve smlouvě explicitně zakládal na financování provozu památníku ze vstupného a každoročním příspěvku Prahy, přičemž většinu nákladů mělo pokrývat právě vstupné," uvádí církev na svém webu. Krypta a chrám jsou z podstaty věci jedno a totéž, tvoří nerozdílný celek, doplňuje církev.
Krypta pod chrámem sv. Cyrila a Metoděje je pro pravoslavné věřící posvátným místem a stejně jako historikové považují kryptu za symbolický hrob parašutistů.
Důstojné uložení ostatků hrdinů
Církev uvádí, že není známo místo jejich pohřbení, historikové se domnívali, že jejich ostatky spočívají v hromadných hrobech v Ďáblicích; v roce 2007 to výzkum potvrdil. Jsou tam však jen těla bez hlav, které nacisté oddělili.
O důstojné uložení ostatků hrdinů usilují nejen vojenští historikové, ale i několik nevládních organizací, které to opět připomněly před letošní světovou premiérou filmu Anthropoid.
Zrušené vstupné
Žádají vládu a Parlament, aby urychleně přijaly novelu zákona o pohřebnictví, která umožní exhumaci a identifikaci tělesných ostatků příslušníků druhého a třetího odboje, kteří leží v masových hrobech.
Do památníku se platilo vstupné 75 korun pro dospělé a 35 korun pro studenty, podle církve vždy beze zbytku šlo na platy pracovníků památníku a stanovila je smlouva s městem. Pražský arcibiskup pravoslavné církve Michal Dandár od 1. července vstupné zrušil.
Čtěte také: Praha 2 nesouhlasí se změnou provozovatele památníku heydrichiády