VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová Palmovka bude. Jednání o dostavbě byla odblokována

Zastupitelstvo MČ Praha 8 schválilo ve středu 4. dubna 2018 návrh narovnání a dalšího postupu ve věci dostavby budovy Nová Palmovka Tím odblokovalo dlouhodobou a již neudržitelnou patovou situaci.

5.4.2018
SDÍLEJ:

Centrum Palmovka. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Michal Doležal

Současné vedení radnice v komplikovaných jednáních dosáhlo po 2,5 letech jednání vyřešení složitých vlastnických vztahů, a narovnání vztahů se skupinou Metrostav, které ve svém souhrnu umožňují dostavbu budovy, která byla do dnešního dne v důsledku výše uvedených skutečností zcela zablokována. 

„Celý problém tkvěl v nesouladu mezi osobou vlastníka rozestavěné budovy. Vlastníkem rozestavěné budovy je hlavní město Praha a smluvní stranou v pozici objednatele ze smlouvy o výstavbě byla společnost Centrum Palmovka. Ta nevlastní budovu ani pozemky, ale byla povinna hradit výstavbu, což bylo v rozporu se zákonem,“ uvádí ředitel Centra Palmovka Michal Wágner.

Schváleno před volbami

Pozemky, na nichž je má stát Nová Palmovka jsou od počátku ve vlastnictví hlavního města Prahy. „V minulosti ale neproběhly procesní úkony ve věci schvalování nabytí budovy do vlastnictví hlavního města, ani procesní úkony ve věci nabytí pozemků ve prospěch Centra Palmovka, a minimálně od účinnosti nového občanského zákoníku se Budova stala součástí pozemků ve vlastnictví hlavního města a Centrum Palmovka by tak hradila výstavbu budovy, kterou nevlastní, což je neudržitelná situace,“ doplňuje informace Wágner. 

Projekt nové radnice byl protlačen v roce 2010, těsně před komunálními volbami, zastupitelstvem osmé městské části většinou jednoho hlasu. V roce 2014 si po vstupu do funkce nechalo nové vedení Prahy 8 provést právní a ekonomický audit projektu. Ten odhalil, mimo jiné, závažné nejasnosti ohledně vlastnictví budovy. „Pokračování ve výstavbě by tak bylo jednáním v rozporu s péčí řádného hospodáře, neboť by byly vynakládány veřejné prostředky, aniž by bylo jasné, kdo je vlastníkem stavby, a to je zcela nepřípustné a odporuje to zákonným požadavkům,“ informuje místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil (ANO).

Splněný slib

„Bylo zcela nezbytné postavit najisto do budoucna otázku vlastnictví pozemků a budovy a dále otázku platnosti smlouvy o výstavbě. Bez vyřešení těchto otázek se nedalo pokračovat ve výstavbě,“ uvádí Nepil. Zástupci MČ ve spolupráci se všemi zainteresovanými skupinami, tedy hlavním městem Prahou, Centrem Palmovka, Metrostavem Development a Metrostavem v návaznosti na schválené usnesení zastupitelstva městské části Praha 8 uzavře dohodu o narovnání, která umožní dostavbu budovy přímo ze strany MČ Praha 8. 

„Jiné řešení je v současné době neprosaditelné a vedlo by k dalším průtahům. Soudní smír schválený Obvodním soudem pro Prahu 8 nám ušetřil další dva roky soudních procesů, když právní situace je a byla od samého počátku jednoznačná – budova s pozemky jsou ve vlastnictví hlavního města, ale svěřeny do správy Městské části Praha 8, a tuto skutečnost potvrdilo i hlavní město Praha,“ popisuje výsledek více než dvou let práce Nepil.

„Tímto krokem plníme slib, který jsme dali našim občanům, že prověříme podezřelý projekt, který nám zanechalo bývalé vedení Prahy 8. Vznesená pochybnost o tom, že Centrum Palmovka není vlastníkem budovy, byla potvrzena a tento problém byl tedy do budoucna vyřešen. Pokud by se od počátku postupovalo podle zákona o hlavním městě Praze a pokud by se zohlednil nový občanský zákoník, nemuseli jsme vůbec tyto věci řešit a výstavba mohla být dávno ukončena. Osmička se může těšit na důstojnou budovu radnice,“ dodává Nepil.

Doplatek dluhu

Nyní budou stanoveny nové termíny dostavby. Nová Palmovka bude sloužit nejen jako radnice MČ Praha 8, ale z poloviny bude sídlem Záchranné zdravotnické služby hl. m. Prahy. 

Server Aktuálně.cz uvedl, že na dostavbu dostane Praha 8 od hlavního města dotaci 600 milionů korun. Přesný harmonogram dostavby bude Nepila záviset na dokončení projektu sídla záchranky. Radnice firmě Metrostav zaplatí dluh asi 180 milionů korun. Firma se následně vzdá části úroků z prodlení. Nebudou se počítat z celkové dlužné částky, ale 18 milionů, o které v minulých letech Metrostav radnici zažaloval.

Autor: Richard Šedý

Místo události:
5.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Restaurace. Ilustrační foto.
29

Městská rada chce vyhláškou omezit provozní doby hostinských zařízení v centru

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT