„Dvůr by se měl převést do majetku hlavního města, čímž se zajistí financování rekonstrukce,“ uvedl místostarosta Prahy 4 Lukáš Zicha (STAN/KDU-ČSL). Praha by dvůr opravila a poté by se do do něj přestěhovalo Waldorfské lyceum. To provizorně sídlí v bývalých jeslích na Jižním Městě. Hlavní město podle místostarosty Zichy předběžně přislíbilo investici 200 milionů korun a letos by mohla vzniknout studie na rekonstrukci dvora.

„Dominikánský dvůr je historicky cennou stavbou, která se hodí pro veřejnou funkci, tedy provozování Waldorfského lycea,“ podpořil nápad radní Vít Šimral (Piráti), který má v gesci pražské školství. Podle ředitele lycea Ivana Smolky by střední škola obohatila kulturní život Braníku: „Jsme velmi živou školou, která pořádá řadu akcí, představení, koncertů, výstav. Vnitřní dvůr objektu dává i možnost venkovních aktivit.“

Několik projektů již zkrachovalo

Barokní dvůr je majetkem hlavního města, které ho svěřilo městské části. Několik pokusů o jeho využití ale zkrachovalo. Před pěti lety ho Praha 4 pronajala společnosti Zemský pivovar, která plánovala vybudovat minipivovar, restauraci a menší hotel. Podle radnice však neplnila smlouvu, a proto městská část nájemní vztah ukončila.

Krátce dvůr sloužil i jako letní scéna divadelní společnosti BCD CZ, která donedávna působila v blízkém Branickém divadle. Kvůli dluhu na nájemném však musela divadlo opustit. V minulosti se o dvůr zajímala také Nadace Charty 77, která prosazovala jeho využití k bydlení s pečovatelskou službou pro seniory z řad umělců.

Nemovitost je ve špatném stavu a vyžaduje rekonstrukci za zhruba čtvrt miliardy korun. Nynější radnici Prahy 4 inspiroval případ polorozpadlé Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Pro Prahu 7 byla její renovace příliš finančně náročná, proto se letohrádku a jeho rekonstrukce, která má být dokončena letos, nakonec ujalo hlavní město.