Profitovat z komplexu by podle investora měli všichni Pražané. Projektanti ze studia nedávno zesnulé světoznámé architektky Zahy Hadid totiž do plánů zakomponovali řadu veřejných prostor, kde vzniknou promenády, náměstí a místa k posezení. Klíčové je také zrušení bariéry mezi centrem města a Karlínem.

Dominantou projektu bude hlavní budova umístěná mezi nádražím a ulicí Na Florenci. Ta má svým architektonickým zpracováním připomínat koleje, které přecházejí ve zlatou věž.

Čtěte také: Novou čtvrť v centru Prahy navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid

Na návrhu pracovalo v průběhu dvou let kolem třiceti architektů. Postupně vzniklo pět projektů, výsledný šestý vychází z toho úplně prvního. „Z každé varianty jsme vzali to nejlepší a zapracovali to do finální verze," vysvětlil spolumajitel Penty Marek Dospiva.

Plány Penty ocenila primátorka Adriana Krnáčová, podle které Praha potřebuje více moderní architektury, aby se z ní nestal skanzen. „Doufám, že tento projekt otevře Prahu dalším architektům světového významu," uvedla primátorka.

Čtěte také: Primátorka Krnáčová: Praha potřebuje stavby světových architektů

Central Business District close Vizualizace: komplex nazvaný Central Business District. Dominantou bude budova naproti současnému Florentinu, přezdívaná 'zlatá věž'. zoom_in Šest let. Tolik času by v ideálním případě měla zabrat stavba všech tří fází projektu, který vyjde na 6,5 miliardy korun. Budování první fáze by mělo začít do dvou let, až investor získá všechna potřebná povolení. Za tři roky by tak měla vzniknout první stavba.

Celkem celý finální komplex, nazvaný Central Business District, nabídne až sto tisíc metrů čtverečních komerčních ploch a pracovní místa pro tisíce lidí.

Dominantou projektu bude budova naproti současnému Florentinu, přezdívaná „zlatá věž" (na snímku). Pražané se mohou těšit také na nová náměstí a bulvár se stromořadím propojující Prahu 1 a Karlín.