Trasa spoje povede z náměstí Jiřího z Poděbrad, přes zastávky Nemocnice Vinohrady, Plaňanská, Sídliště Malešice (směr Rektorská), Rektorksá, Sídliště Malešice (směr Skalka/Plaňanská), Skalka, Poliklinika Zahradní Město a Centrum Zahradní město.
Jedná se již o třetí linku PID pro osoby omezené v pohybu.

„Trasu jsme takto zvolili proto, že jsme se snažili o vyplnění takzvaných bílých míst, kde lidé omezení v pohybu doposud v podstatě nemohli cestovat. Například stanice metra Jiřího z Poděbrad je bariérová a také nástup na tramvaj je zde komplikovaný. Nyní je zde nová alternativa, která problém řeší,“ vysvětlil Pavel Procházka, ředitel Ropidu.

Linka doveze cestující například přímo do areálu vinohradské nemocnice, či k metru Skalka přímo k bezbariérovému výtahu a také k poliklinice. „Spoj pokryje oblast odkud jsme měli velké množství žádostí o odvoz postižených osob. Trasa je tedy zvolena dobře,“ konstatovala Eva Krejčí, ředitelka společnosti Societa.

Svezou až 6 vozíků najednou

Právě speciálně upravené mikrobusy Society budou na lince využívány. K dispozici budou dvě vozidla. „Navíc bude ještě připraven jeden vůz, kdyby došlo k nějakým komplikacím. Řidiči jsou samozřejmě vyškolení, aby pomohli s nástupem i výstupem,“ pokračovala ředitelka Eva Krejčí.

Vozy jsou velmi variabilní. Mohou svést až devět osob, nebo šest lidí na elektrickém vozíku. „Upravíme je podle potřeb v ostrém provozu,“ doplnila ředitelka Society. Linka, která pojede v každý všední den, má proto také upravené intervaly mezi zastávkami tak, aby nedocházelo ke zpožděním.

„První spoj vyjede v 6 hodin ráno a poslední bude končit na Jiřího z Poděbrad těsně před jedenáctou večerní. Linka bude vyrážet z obou směrů v hodinových intervalech,“ upozornil Filip Drápal, mluvčí Ropidu. Ten dodal, že do budoucna se bude usilovat o to, aby linka končila až na Florenci, kde mají svou centrální stanici první dvě minibusové linky pro osoby omezené v pohybu.

„Hlavní město v rozpočtu na provoz nového spoje vyčlenilo částku 4,2 milionu korun. Pokud se osvědčí, a já věřím, že ano, budeme uvažovat o dalším rozšíření této služby do dalších částí metropole,“ řekl pražský radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Také Eva Krejčí je přesvědčena, že o linku bude zájem. Societa zajišťuje už zhruba jeden rok služby, kdy převáží osoby omezené v pohybu pomocí mikrobusů v podstatě na území celé Prahy.

„O služby je obrovský zájem a počet žádostí v podstatě přesahuje naší kapacitu. Tato nová linka by nám v tom měla pomoci, protože z oblasti kudy pojede, jsme měli hodně žadatelů o převoz,“ konstatovala Krejčí.

Radní Janeček si od podobných spojů slibuje ještě jednu důležitou věc. „Lidé s tělesným postižením potřebují často lékařské ošetření, tímto zvýšíme komfort cestování. Přibližujeme tak sociální služby směrem k zájemcům a tím jim umožníme co nejdéle setrvat v přirozeném prostředí svého domova,“ vysvětlil Janeček.

Linku budou moci využít kromě cestujících se sníženou schopností pohybu a orientace i těhotné ženy.