Většinou se říká, že mají devět životů, o kočkách, v případě hospůdky na Parukářce to ale platí rovněž.

Již několikrát jí zvonila hrana, a přestože to vypadalo, že neodolá do dalšího měsíce, u stolů se stále scházejí štamgasti a probíhají tu koncerty.

Lepší a důstojnější podnik?

Nechat stánek zdemolovat chtěla radnice Prahy 3 už před lety. Dokonce přišla s novým řešením: místo hospody, která má problémy s dodržováním hygienických norem, postaví lepší a důstojnější podnik. Teď však magistrát žižkovskému úřadu povolení na stavbu nového občerstvení odebral.

Důvod? Stavební povolení bylo získáno s několika právními nepřesnostmi a prosklená budova by se navíc na místo nehodila.

Jedinečný charakter místa

„Nesouhlasíme s realizací stavby v navrhované podobě, ani s měkkostí stanovených podmínek, kdy nebylo přihlédnuto k jedinečnému charakteru lokality a k ochraně krajiny a přírody,“ píše magistrát v dokumentu, který má Deník k dispozici.

A zatímco štamgasti se radují, žižkovská radnice zvažuje, jaké kroky podnikne dál.

„Je to tak čerstvá informace, že jsme ještě neměli čas se s radními pobavit, co bude dál. Materiál budeme mít v radě 12. srpna. Určitě si ale necháme udělat právní rozbor, co udělal náš stavební úřad špatně,“ řekl Deníku zástupce starostky Jan Šmíd s tím, že povolení k demolici stávajícího objektu trvá.

Petici podepsalo pět tisíc hostů

„Jak dlouho tu hospůdka bude, nikdo neví, ale určitě je to dílčí úspěch,“ netajil se včera radostí provozovatel zařízení Vladimír Gregůrek. A nejen on, za záchranu zařízení se pod petici podepsalo už pět tisíc hostů.

„Je to sice pajzl, ale aspoň si tu člověk může koupit pivo a lehnout si na trávu. Bojíme se, že kdyby to bylo na radnici, vystaví tady něco nóbl pro lidi z vyšší společnosti, která bydlí v nedalekém Central Parku,“ řekl jeden z pravidelných hostů Miloš Hrdina.

To ale radnice odmítá, podle ní by se na místě určitě nestavělo nic pro vyšší příjmovou skupinu.

Dodržování hygienických norem

Jak už před časem vysvětlil mluvčí úřadu Jan Sotona, kámen úrazu je v tom, že výčep na Parukářce stojí už devět let načerno a má problémy právě s dodržováním hygienických norem.

Jak ale celý případ nakonec dopadne, bude muset rozhodnout až soud. K tomu se odvolal majitel zařízení, který tvrdí, že s ním radnice Prahy 3 léta nekomunikovala a rozhodnutí posílala provozovateli.