Cyklisté v hlavním městě mohou být o něco spokojenější. V pátekbyl otevřen 654 metrů dlouhý úsek cyklostezky A26, který vede podél Rokytky v Libni až do Dolních Počernic.

Nejedná se sice o velkou část, na druhou stranu je velmi důležitá. Spojuje totiž 14 kilometrů dlouhý úsek od Freyovy ulice až po Čimický potok na severní hranici města.

Bez problémů až do centra

„Cyklisté tak získali další souvislý pás, jak se dostat pohodlně a bezpečně do města. Navíc po překonání dvou křižovatek se dostanou na cyklostezku A2 a jedou opět bez potíží až do centra,“ sdělil Pavel Polák, předseda magistrátní skupiny pro Prahu cyklistickou.

Jedním dechem alepřiznal, že má hlavní město stále mnoho rezerv. „Přesto se povedlo hodně věcí. Už za měsíc bychom navíc měli otevřít další velký úsek stezky, která propojí centrum s Prahou 9 a sídlišti v Praze 14,“ shodli se Polák a radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ).

Z magistrátu za patnáct minut

Kola pak znovu neoficiálně dokázala, že jsou pro cestování Prahou nejrychlejší tak, jako tomu bylo i při pondělním závodě z Radotína, kdy se utkali cyklisté, vlak s MHD a řidiči auta.

„Z magistrátu jsme na kolech vyrazili v 10:44 hodin a v Libni U Rokytky za Stejskalovou ulicí jsme byli před jedenáctou. Cesta tedy trvala zhruba 15 minut. Autem i městskou hromadnou dopravou by to určitě trvalo mnohem déle,“ spočítal primátor Pavel Bém (ODS).

Rokytka mění svou tvář

Rokytku čekají do budoucna ještě další změny. V žádném případě už by to nemělo být místo pro bezdomovce a narkomany tak, jako tomu bylo dříve.

„Už za dva roky bychom zde U Rokytky chtěli otevřít nové dětské a také sportovní hříště. Věřím, že se tak na toto místo budou lidé stále rádi vracet,“ doplnil starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Cyklostezka Pelc Tyrolka – Kolčavka

V pátek zprovozněna Etapa E, úsek U Rokytky – Čuprova, která je součástí cyklistické trasy A26 Libeň – Horní Počernice. Tato trasa propojuje okraj Prahy v Dolních Počernicích a okolí s páteřní trasou A2 (Zámky – Zbraslav) a centrem.

  • Délka otevřeného úseku:654 metrů, šířka 2,5 až 4,5 metru.
  • Povrch: zámková dlažba
  • Cena úseku: 12,7 milionu korun