Záchrana lidských životů je v případě požáru prvořadá vždy a za všech okolností. I kdyby hořelo třeba Národní muzeum a plameny ohrožovaly ty nejcennější exponáty. Deníku to ve středu řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš, když sledoval cvičení hasičů likvidujících simulovaný oheň v nové muzejní budově – v někdejším objektu Federálního shromáždění.

„Máme ale exponáty rozdělené do kategorií – nejcennější jsou ty áčkové,“ připomněl ředitel, že pokud by sbírkové předměty byly skutečně ohroženy, muzejníci by měli jasno v tom, co je třeba vynést z budovy jako první. „V případě skutečně velkého maléru se všechno zachránit nedá,“ připustil Lukeš. Pokud by však plameny ohrožovaly právě budovu, v níž se odehrálo cvičení, mnoho exponátů třídy A by v ohrožení nebylo – nejsou tam totiž depozitáře. „Šlo by to do desítek,“ odhadl ředitel.

Cenné exponáty

Podrobněji se ale muzejníci vyjadřovat nechtějí. Ne že by se nechtěli pochlubit, jak jsou připraveni na mimořádné situace, ale opatrnost je na místě. Nechtějí totiž dávat tip zlodějům, co obzvlášť cenného se kde nachází. Radka Schusterová z ředitelství muzea pouze připomněla, že hasičské cvičení má velký význam, jelikož budova hostí řadu výstav, na nichž jsou prezentovány i velice cenné exponáty. „V tuto chvíli se například na Pokladech Moravy nachází nejstarší dosud objevená loutka na světě. I z toho důvodu musíme být připraveni na případný požár,“ zdůraznila.

Scénář cvičení zaměstnal hasiče hned dvěma ohni naráz. První simulovaný požár vzplanul těsně před jedenáctou hodinou v konferenčním sále, následně hasiči objevili ještě druhé ohnisko požáru v kabině režie. Odtud navíc museli vynést pracovnici, která se „jako“ nadýchala kouře. Součástí úkolů hasičských jednotek byla také evakuace části exponátů z výstavních prostor.

Významné bylo cvičení i pro pracovníky muzea. Podle Schusterové zejména proto, že kvůli rekonstrukci hlavni budovy Národního muzea se většina zaměstnanců musela přestěhovat – a mnozí z nich přesídlili právě do objektu někdejšího Federálního shromáždění. Bylo proto užitečné, aby si vyzkoušeli, jak reagovat na případné ohrožení. Poté, co se z vnitřního rozhlasu ozvaly sirény a výzvy k opuštění budovy v několika jazycích, se řada muzejníků evakuovala rovnou na oběd.

Užitečné cvičení

Rovněž příslušníci požárních sborů, kteří se sjeli ze tří hasičských stanic, hodnotili cvičení jako užitečné. Ověřili si dojezdové časy, seznámili se se specifikami budovy a prověřili své vybavení. „V dýchací technice prohlédli celý objekt, zda se přes výzvy k evakuaci nezdržují v budově osoby, nacvičili záchranu pracovníka režie, rozvinuli hadice k místům předpokládaných ohnisek požáru a prověřili dosah výškové techniky z nástupní plochy ve Wilsonově ulici postavením automobilových žebříků,“ shrnula práci požárních jednotek Pavlína Adamcová z centrály Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. Do cvičení se podle slov por. Adamcové vedle 35 profesionálních hasičů zapojili také policisté, strážníci a zdravotničtí záchranáři.