Je primátorovým náměstkem v kompetenci má územní plán. Josef Nosek (ODS) je dlouholetý starosta Prahy 8. Až hlavní město schválí rozpočet, z vedoucího místa v Praze 8 odejde.

Máte na starosti územní plán. Jak by podle vás měla vypadat přestavba Masarykova nádraží?
Myslím, že by tam měla vyrůst moderní čtvrť, podobna jako je lokalita Karlína. Měla by tam být výstavba městského typu, aby tam lidi rádi chodili, a ne aby tam byly stánky a nepořádek.

Čekají Prahu nějaké změny ohledně územního plánu?
Vytvořit nový územní plán je nejdůležitější úkol v následujících letech, musí být do roku 2014, pravděpodobně bude o něco dříve. Je tam asi šestnáct tisíc připomínek. Na všechny se musí udělat odborný posudek, bude to zdlouhavé.

Od roku 2000 jste starostou osmé městské části, budete v této funkci pokračovat?
Končím. Po schválení rozpočtu.

Je to nějaká koaliční dohoda? Protože váš kolega Kabický taky končí v Letňanech jako starosta.
My jsme se v rámci koaličního vyjednávání ani tak nedohadovali. Ale ono to nelze zvládnout dohromady. Obojí je práce na plný úvazek. Zároveň to můžete vykonávat tak měsíc nebo dva, ale déle ne. Takže v podstatě skončím na nejbližším zastupitelstvu na osmičce.

Ponecháte si nějakou pozici?
Zůstanu jako neuvolněný radní, aby zůstal kontakt mezi Prahou 8 a hlavním městem. Ale nebudu tam mít nic v kompetenci.

Jaká je pozice primátorova náměstka a starosty?
Dělat starostu je na jednu stranu klidnější, je tam větší zodpovědnost, je to univerzálnější pohybujete se v různých oborech. Lidé se k vám dostávají jako k poslední instanci. To tady v podstatě není. V roli starosty jste na vrcholu rozhodovacího procesu. Kdežto tady mám nad sebou ještě šéfa.

Dost dlouho jste vládl na osmičce, co se podle vás povedlo?
Co osmičku hodně poznamenalo, byly povodně v roce 2002. Je to sice déle než osm let, ale osmička s tím hodně zápasila. Jedna věc byla, že Karlín a Libeň byly úplně pod vodou, a druhá věc byla, že to Prahu 8 stálo strašně moc peněz. Teprve poslední dva roky jsme byli schopni platit něco jiného než dluhy. Myslím, že ty povodně jsme snad zvládli, a že je to v Karlíně vidět.

A co se nepovedlo?
Výstavba severního okruhu se moc nehnula. Jedná se o spojení mezi Prahou 6 a 8, což by nesmírně ulevilo dopravě v Praze 8. Druhá věc, která běží hodně pomalu, ale už se rozebíhá, je dostavba bazénu Šutka. Staví se od osmdesátých let a dlouhá desetiletí se nic moc nedělo.

Z jakého důvodu?
Po revoluci byly problémy s pozemky. Bazén se měl dostavět, do toho spadla restituce a léta vyjednávání s paní, která pozemky v restituci dostala. Když už jsme se dohodli, tak umřela. Pozemky pak připadly dalším sedmi restituentům a spory s nimi se donedávna řešily.

Podobně je na tom Hrabalův Palác Svět.
Je to soukromý objekt. Koupili ho kdysi nájemníci a pak ho prodali Italům. V současnosti ho vlastní pan Crispino. První konflikt byl už po povodních, kdy jsme tlačili na to, aby se do objektu mohli vrátit lidé. Několik měsíců nebyla zapojená elektřina, nefungovala voda. Pak jsme se snažili o to, aby opravili dům. Nástroje na soukromý objekt máme strašně malé. Pokud dům nepadá nebo neohrožuje okolní obyvatele, nemůžeme s ním nic dělat. Zkoušeli jsme se s nimi domluvit, ale to se moc nedařilo.

Jsou ještě nějaké resty v osmém obvodě?
Myslel jsem si, že na Rohanském ostrově bude probíhat výstavba rychleji. Byl to jeden z největších projektů. Pomalu probíhá dopravní řešení v oblasti Sokolovské ulice, kdy Pobřežní ulice už je hotová, ale nenavazuje dál. Co mě trápilo, byl Libeňský most, který se nestihl opravit. Několik let na to nebyly peníze a teď to nevypadá o nic lépe.

Ani zde z pozice primátorova náměstka nemáte páky na zrychlení opravy Libeňského mostu?
Teď probíhá jednání o rozpočtu a peníze opravdu nejsou. Snažíme se najít rezervy, kde se dá, ale prioritu mají věci, které běží a je třeba je dodělat. To znamená výstavba metra A, tunelu Blanka. Tyto stavby spolykají naprosto největší část prostředků a na další investice zbude málo. Za osmičku se snažíme, aby se za přibližně za sedm set milionů dodělal bazén Šutka. A ten se dodělat musí, protože je to ostuda.

Co vás dovedlo do politiky a proč jste si vybral ODS?
Já vstoupil do politiky v době Sarajeva, protože mi odvolání Václava Klause v době, kdy byl na dovolené, nepřišlo čestné. V té době měla ODS pouze osm procent v průzkumech a já nečekal, že budu dělat politickou kariéru. Šel jsem ani ne s tak velkými ambicemi, dostal jsem se jako poslední nebo předposlední zvolený do zastupitelstva městské části. Během dvou let jsem střídal bývalého kolegu Musílka na postu starosty.

Studoval jste výpočetní techniku, živil jste se jako programátor?
Dělal jsem programátora, pak jsem chvíli učil, pracoval jsem jako šéf výpočetního střediska v plynárně. Po revoluci jsem to učil, psal jsem články do odborných časopisů, abych si vydělal. V roce 1991 jsem začal podnikat.

Když jsme u toho zabezpečování, je podle vás magistrát dobře zabezpečen?
Měl jsem firmu, s níž jsme prováděli zabezpečování třeba ve státní tiskárně cenin, ale jak je zabezpečen magistrát, nemám sebemenší tušení.

Přežije podle koalice celé funkční období?
Všichni věříme, že ano. Jde o to, abychom udělali něco rozumně a správně, aby bylo poznat, že to děláme ku prospěchu. A lidé to pak zhodnotí.

Přeci jenom ohlas při primátorské volbě byl poměrně negativní.
Byl, protože se nepodařilo přenést to, co bylo na koaličních jednáních. Nepodařilo se ukázat, že jiná varianta moc nebyla. Varianta s TOP 09 nebyla průchozí, protože vyjednávat už nešlo.

Jste v představenstvu dopravního podniku. Myslíte si, že se jízdné zdraží?
Máme jedno z nejlevnějších jízdných v Evropě a zároveň máme jednu z nejlepších sítí MHD. Dopravní podnik zápasí s tím, že tramvajovou síť provozuje 40 nebo 45 let a potřebuje obnovit park. Postupně obnovuje i autobusy. Takže to je nesmírně drahá záležitost. Málokdo si uvědomuje, že jízdné, které platí, je skutečně jen zlomkem ceny, jež by odpovídala tomu, kdyby dopravní podnik neměl vydělávat, ale byl aspoň na nule. Dotace jsou řádově v miliardách. Na jednu stranu je jízdné služba občanům, na druhou stranu to musí být uplatitelná služba. Může se stát, že budeme postaveni před to, zda pokračovat v tunelu Blanka, nebo zachovat jízdné.

Josef Nosek (ODS)
Na starosti má územní plán. Od roku 2000 je starosta Prahy 8. Má středoškolské vzdělání, pracoval jako programátor a podnikal v oblasti zabezpečování objektů. Je předsedou oblastního sdružení ODS na Praze 8 a členem představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy. Je mu 43 let a má čtyři děti.