Noční vlci začali tradiční jízdu letos 26. dubna v Moskvě a měli by do cíle v Berlíně dorazit 9. května na Den vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Trasa dlouhá kolem 6000 kilometrů vedla z Ruska do Německa přes Bělorusko, Polsko, Slovensko a Česko. Pražský úsek z dálnice D1 přes Vršovice k Olšanským hřbitovům a zpět přes Jižní Spojku monitorovala policie.

U zdi vojenského pohřebiště v ulici U Nákladového nádraží před polednem čekaly na ruské motorkáře zhruba dvě desítky demonstrantů s americkými vlajkami, prapory NATO a Evropské unie. Čeští příznivci Nočních vlků tyto odpůrce označují jako provokatéry. Ale to si však myslí i druhá strana. Stalinistka Semelová, která byla poslankyní za KSČM, i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Foldyna protestujícím řekli, že jsou kolaboranti.

„Nemůžu říci, že bych tuto akci vítal s nadšením, a to především kvůli narušení chodu města a klidu občanů,“ uvedl v tiskové zprávě magistrátu primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Zastávka Nočních vlků v metropoli se kryje s akcí kontroverzního Českého svazu bojovníků za svobodu.

„Chceme demonstrovat příslušnost České republiky k Západu. Naše akce není namířena proti památce padlých rudoarmějců,“ citovala agentura ČTK jednoho z protestujících Jiřího Cihláře. „Nesouhlasíme však s jízdou Nočních vlků, která je propagací putinovského režimu,“ dodal.

Foldyna rozdával lízátka

Při pietním aktu pak protestující vyvěsili přes zeď hřbitova transparent s nápisem, že za počátkem druhé světové války stál Adolf Hitler spolu se Stalinem a pakt Molotov-Ribbentrop. Jeden z proruských účastníků podle fotoreportéra Pražského deníku začal vlajku strhávat a dostal se do střetu s demonstrantem. Konflikt museli ukončit policejní těžkooděnci.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich právě i Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Foldyna se zúčastnil také letos. Na svém stroji doprovázel členy ruského spolku z Průhonic. „Skupiny, kteří proti akci protestují, to dělají jen proto, aby se dostaly do novin. Je zbytečné se s nimi dohadovat. Letos jsem si pro ně přichystal lízátka a gumové medvídky, třeba je sladké uklidní,“ řekl iDNES.cz Foldyna.

Chirurg nedorazil

Odpůrci Nočních vlků tvrdí, že motorkáři jsou extrémní nacionalisty. Jejich vůdce Alexander Zaldostanov, známý pod přezdívkou Chirurg, se dokonce ocitl na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Zaldostanov tento rok Cestu vítězství neabsolvuje.

Za motorkami však vlály také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, které svět neuznává. Všudypřítomné byly sovětská hvězda, srp a kladivo - tedy symboly SSSR. Kolem druhé hodiny se kolona zhruba 80 motorek a několika osobních aut rozjela do Braníku, kde je připraven kulturní program. Noční vlky vyprovázela válečná píseň Kaťuša a pokřik „hoši, děkujem“ či „spasíba“.