Již od soboty tak řidiči zaplatí za den stání v cenovém pásmu 1, které je v první městské části, maximálně 80 korun, v pásmu 2 v Praze 7 a částech Prahy 2, 3, 5, 6 a 8 nejvíce 40 korun. V nejlevnějším cenovém pásmu 3 se vejde platba za parkování do ceny 20 korun. Změna se však netýká tzv. modrých zón.

Některé městské části ale kromě celopražského opatření nabízejí ještě další výhody. Například v Praze 7 mohou řidiči parkovat v noci za 20 korun na vybraných smíšených (fialových) zónách. V letenských garážích půjde navíc přes noc zaparkovat zcela zdarma v době od 21. prosince od 20 hodin do 1. ledna do osmi hodin ráno.

V návštěvnických (oranžových) zónách v Praze 7 mohou řidiči během svátečních víkendů parkovat zdarma, a to kromě úseků v Kostelní ulici před Národním technickým a zemědělským muzeem.

Praha 7 v roce 2015 dokonce nabídla bezplatné stání pro všechny, rezidenti si však následně ve velkém stěžovali. Výhody totiž využili řidiči z jiných částí, kvůli čemuž pak měli místní velké problémy.

Víkendy v Praze 6 zadarmo

Také Praha 6 funguje podle celopražského opatření. Navíc o dvou víkendech nabízí stání na modrých a fialových zónách zdarma. Každá městská část totiž víkendové stání zpoplatňuje jinak.

Stání na šestce tak kromě soboty a neděle stojí na fialových zónách s celodenními tarify 20 až 40 korun. Konkrétně v Dejvicích a Bubenči 40 korun, v ostatních lokalitách této městské části 20 korun. „K dispozici jsou také garáže na Prašném mostě, kde v návštěvnickém patře vyjde celodenní parkovné na 150 korun,“ doplnil mluvčí městské části Ondřej Šrámek.

Jedinými radnicemi, které řidičům vstříc nijak nevyjdou, jsou Praha 1 a Praha 2. „Na Praze 1 to vychází z jejího specifika, že o svátcích je na ní mimořádný nápor,“ uvedl pro Deník mluvčí radnice Martin Šebesta.

Podobně na tom bude také Praha 2. „Městská část Praha 2 není zřizovatelem zón placeného státní, takže samostatně nijak neupravuje a neplánuje upravovat sváteční provoz těchto zón,“ vysvětlil místostarosta Jan Korseska. V centru metropole se totiž o svátcích situace nezklidní, ale naopak sem zavítá větší množství návštěvníků, kteří míří například na vánoční mše, trhy či další akce.