Šesti a sedmipodlažní kancelářské budovy, jejichž výstavba vyjde na přibližně 900 milionů korun, mají vyhovovat současným požadavkům „zelené“ výstavby. Objekty, navržené architektonickou kanceláří Masák & Partner, mají nízkou spotřebu energie, ekologicky šetrný provoz a zelené střechy. Nabídnou také dobíjecí stanice pro elektromobily a inteligentním systémem ovládání budov. Hotovo má být do poloviny roku 2023.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) sídlí od roku 2007 nedaleko v pronajatých kancelářích budovy Tokovo, která patří skupině CPI miliardáře Radovana Vítka.

Už v roce 2013 vedení NKÚ plánovalo stěhování do vlastního. Záměr na přesunutí úředníků do budovy Sazky ve Vysočanech ale neprošel u tehdejší vlády.

Náklady na výstavbu rostly

Nápad na výstavbu a koupi novostavby se potýkal s odporem i v dalších letech, kdy se proti němu stavěl ministr financí a nyní premiér Andrej Babiš (ANO). Úřad argumentoval posudkem akademiků z Českého vysokého učení technického, podle něhož je výstavba vlastní budovy ekonomicky výhodnější než setrvání v dlouhodobém pronájmu.

NKÚ navrhoval i variantu koupě současného sídla, CPI však za něj chtěla víc, než měla stát nová budova.

V roce 2016 činily předpokládané náklady na výstavbu objektu na vlastním pozemku v areálu někdejšího holešovického pivovaru zhruba 700 milionů korun. O tři roky později už to bylo bezmála 800 milionů korun.

Podle aktuálního sdělení by výdaje na výstavbu nového sídla neměly přesáhnout 940 milionů korun. Úřad si našetřil díky úsporám v minulých letech 230 milionů korun, zbývající částka bude financována ze státní kasy.

Depozitář i laboratoř

Přilehlý areál a nový park budou veřejně přístupné. Služby pro obyvatele mají nabízet parlamentní knihovna i archiv Poslanecké sněmovny ČR. V nové budově získají prostory pro depozitáře a pro ateliér restaurátorů a digitalizační laboratoř. Bude do nich možné uložit až 15 kilometrů knih a archiválií.

Parlamentní knihovna uchovává přes 200 tisíc svazků, nejcennější část fondu byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku.