„Tam, vedle šelem,“ křičí odhadem osmiletý klučina u vchodu. A počítadlo návštěvníků na pondělní poměry ukazuje hodně slušné číslo: Přes osm tisíc. Byl jsem mezi nimi.

Pražská ZOO včera nechala na improvizované stage ve výběhu pro zvláštní živočišný druh – homo sapiens nightworki – hodinu a půl zahrát kapelu Nightwork. A zájem lidí zjevně překvapil i pořadatele. Hlavně v první půlhodině bylo široko daleko kolem pódia našlapáno.

„Přijeli jsme z Mladé Boleslavi. Jezdíme průběžně jednou do roka a tohle nám přišlo jako dobrá příležitost,“ prozradil mi manželský pár s dvěma dětmi. Obě dítka se na ramenou rodičů sice musela natahovat, aby viděla, ale zjevně jim to vůbec nevadilo.

Nightwork totiž dokázali i na doslova omezeném prostoru a přesto, že zvukař záměrně otočil kolečko hlasitosti do hodně komorní polohy, improvizací bavit. A upřímně, měl jsem dojem, že Nightwork to v této lo-fi podobě sluší víc než v jejich jindy až estrádní poloze.

Kapela se zúčastnila komentovaného krmení či večerních procházek

Klobouk dolů ale hlavně před tím, jakým způsobem pražská ZOO dokáže i ve všední prázdninové dny lákat návštěvníky.

Nightwork totiž strávili v ZOO hned dva dny a pondělní koncert byl jen pomyslnou třešní na dortu. Kapela se v rámci programu zúčastnila komentovaného krmení nebo večerních procházek. Do ZOO si tak našli cestu i lidé, kteří by sem jinak třeba nezavítali. A mohli obdivovat často vzácné živočišné druhy, které potřebují náš zájem.