Silná vichřice se v Praze připomněla na etapy. Nejdřív začal sílit vítr po třetí hodině ranní, kdy také jednotky hasičského záchranného sboru hlavního města vyjely k prvnímu případu. „Do 7:00 hodiny evidujeme přes 40 událostí,“ oznámil mluvčí Martin Kavka na oficiálním twitterovém účtu s tím, že operační středisko linek 112 a 150 „jede na plné obrátky“. Nejvíc práce měli operátoři mezi 6. a 8. hodinou.

Do akce v terénu se zapojili také dobrovolní hasiči, pečlivé přípravy na příchod bouře Sabine probíhaly na základnách už v neděli. Vítr, který podle webu ČHMÚ na některých místech Prahy v nárazech dosahoval rychlosti až 80 km/h (stanice na Karlově ráno zaznamenala poryvy o rychlosti 104 kilometrů v hodině), uvolňoval plachty, zábradlí a poškodil také plastový přístřešek. Podle nadšenců sdružených na facebookové stránce Amatérská meteorologická společnost dosáhlo čelo fronty Prahy přesně v 7:00 SEČ. 

„Aktuálně spadl strom na zaparkovaná auta v Modřanech. V Karlovarské ulici zajišťujeme uvolněný billboard,“ informoval mluvčí hasičů Kavka kolem 6:00. Po půl hodině pak spadl strom přes cestu v Karlíně. Kavka uvedl, že v deset dopoledne jeho kolegové řešili přesně sto případů: „Aktuálně zasahujeme v ulici Washingtonova, kde vítr uvolnil plech na střeše budovy.“

Zoo zůstala zavřená

Odpoledne se pak zase intenzita větru zvýšila a třeba v ulici Jana Želivského hasiči zajistili plechovou garáž, kterou vítr vyvrátil nad luxusním automobilem. Na Ovocném trhu pak zajistili uvolněnou klimatizaci.

Bohužel si rozmary počasí na území hlavního města vyžádaly kolem třetí hodiny také výjezd zdravotnické záchranné služby. „V ulici Smržovská v Klánovicích spadl po větrném poryvu strom a poranil patnáctiletého chlapce a o rok mladší dívku. Oba transportují naše posádky po ošetření a zajištění do Nemocnice Na Bulovce na dětskou chirurgii. Chlapec utrpěl úraz hlavy, dívka má úraz zápěstí a pohmožděná záda. Oba jsou mimo ohrožení života,“ sdělila Jana Poštová, mluvčí pražských záchranářů. Podle informací agentury Aktu.cz spadl strom na dětské hřiště.

Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek prostřednictvím twitterového účtu oznámil, že kvůli Sabine zůstane v pondělí zoo zavřená. Primátorlův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) Bobkovu informaci během zasedáním rady hlavního města potvrdil a přidal oznámení o uzavření hřbitovů ve správě magistrátu. „Naplánované obřady se uskuteční pod dohledem zaměstnanců Správy pražských hřbitovů,“ uvedl pro agenturu ČTK mluvčí Vít Hofman. Botanická zahrada hl. m. Prahy podle Hofmana upozorňuje, že v areálu jsou uzavřeny lesní expozice.

„Bezpečnostní složky jsou v plné pohotovosti,“ dodal radní Hlubuček s tím, že hasičský sbor i další bezpečnostní složky stahují své lidi z dovolených, aby pomohli řešit pondělní bezpečnostní situaci. Krizový štáb magistrátu však svolán nebude. „Silný náraz větru očekáváme kolem 14. hodiny. Prosíme Pražany, aby sledovali bezpečnostní pokyny na webu bezpečnost.praha.eu,“ doplnil v tiskové zprávě Hlubuček, který má v gesci kromě životního prostředí i bezpečnost.

Hřib poděkoval hasičům za práci

Kolem desáté každopádně už na Prahu vykouklo i slunce, uklidnil se vítr a počasí se stabilizovalo. Média uvedla, že během řádění Sabine jeden strom spadl v ulici Jana Masaryka rovněž na budovu základní školy, ale podle všeho tam nebyl nutný zásah hasičů. Také mluvčí Kavka na twitteru pražských hasičů napsal, že se situace dvě hodiny před polednem v metropoli „mírně zklidnila“. Za jejich práci a nasazení poděkoval také primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který upozornil Pražany i návštěvníky hlavního města, aby byli především v parcích nadále ostražití.

„Vítr po 13. hodině v Praze opět zesílil. Do této chvíle evidujeme přes 160 případů, které souvisí se silným větrem,“ uvedl mluvčí hasičů Kavka. Ale po necelé hodině je opět vidět modrá obloha, i když oznámení na tísňových linkách neubývá. Do 18. hodiny evidovali hasiči už skoro 300 případů.

Počasí zasáhlo také veřejnou dopravu. Jak oznámila na sociálních sítích magistrátní firma Ropid, která organizuje městskou hromadnou dopravu v Praze a okolí, byl kvůli větrné bouři v celé síti Pražské integrované dopravy (PID) omezen provoz.  „V regionu dochází ke zpoždění vlaků. V úseku Kařízek - Hořovice je provoz zajištěn po jedné traťové koleji. Na linkách 428, 387, 309, 313, 341 dochází k odklonům, spoje těchto linek nabírají zpoždění,“ sdělil Ropid časně ráno.

Příměstské linky mají problémy i po poledni

Později došlo k zastavení provozu na městské vlakové lince S49 v úseku Praha-Libeň a Praha-Hostivař, na koleje totiž spadl strom. V celé trase bylo toto městské železniční spojení obnoveno před půl desátou. Mimo provoz je přívoz P8 (Troja - Císařský ostrov), který nahrazuje spadlou lávku. Provoz na přívozu P1 (Sedlec - Zámky) byl obnoven v 7:45. Nejezdily ani vlaky přes Příbram (linky S60 a R26), Ropid zavedl od 7:55 náhradní autobusovou dopravu. Některé dálkové i mezinárodní spoje z hlavního nádraží nabíraly zpoždění z důvodu mimořádných událostí na tratích v celé republice.

Po poledni se až do odvolání zastavil provoz na příměstské lince S6 jezdící ze stanice Praha-Smíchov do Berouna přes Rudnou a Nučice. V zastávce Nučice padl na vlak strom. Pro cestující by měla být připravena náhradní autobusová doprava.

V půl jedné odpoledne byl kvůli spadlým stromům zastaven provoz rovněž na traťovém úseku Čisovice – Dobříš, tedy na lince S88. Deset minut před druhou odpolední strom spadlý na trať zastavil také vlaky na lince S88: konkrétně v úseku Hvězdonice – Čerčany. Problémy byly hlášeny také na Rakovnicku.

K večeru už mimořádných událostí v Pražské integrované dopravě nebylo tolik. Komplikace způsobily popadané stromy u Roztok na Křivoklátsku. Přívoz P8 nebyl v provozu celý den.

Letiště funguje bez omezení 

„Na letišti momentálně panuje silný vítr, provoz však stále probíhá bez omezení. Pro vzlety a přistání se aktuálně používá hlavní dráha RWY 24,“ objevilo se kolem 7:15 na twitterovém profilu Letiště Praha. Na Letišti Václava Havla už v neděli pracovníci zajistili stavby, manipulační techniku a upevnili předměty, které by se mohly vlivem větru uvolnit. 

V průběhu neděle nedorazilo do Prahy několik leteckých spojů, ale pouze v jednom případě mělo vedení pražského letiště potvrzeno, že je na vině bouře Sabine (Caira). V pondělí eviduje Letiště Praha celkem deset zrušených zpátečních letů. Na úterní ráno bylo oznámeno zrušení ranního letu do Amsterdamu. Cestující by každopádně vzhledem k situaci v Evropě měli sledovat webové stránky Letiště Praha, protože situace se může ještě měnit.

„Piloti Airbusu A320 společnosti Qatar Airways se po neúspěšném pokusu o přistání rozhodli letadlo odklonit do Vídně,“ napsal web Zdopravy.cz. Podle mluvčí letiště Kateřiny Pavlíkové se při odbavení letadel postupuje podle předepsaných pravidel pro silný vítr. Letadla, která byla zaparkována na letištní ploše, byla rovněž zajištěna proti větru, nebo případně umístěna do hangárů.

„Do Prahy byl odkloněn let SU2322 na lince Moskva-Mnichov. Podmínky na letišti pro vzlety a přistání jsou stabilní. V případě potřeby tak sloužíme leteckým společnostem i jako záložní letiště,“ oznámila mluvčí Pavlíková.

V okrajových částech bez proudu

Bouře Sabine zkomplikovala také dodávky elektřiny. Ráno byly bez proudu tisíce lidí také v okrajových částech Prahy. Podle mluvčího Pražské energetiky (PRE) Petra Holubce byly dopoledne dodávky plně obnoveny. Výpadek podle něj postihl jednotky tisíc lidí, protože spadl jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má.

„Spadl v 05:30 ráno. Zasáhlo to například Dubeč, Kolovraty, Čestlice, Uhříněves nebo Nedvězí. V těchto obcích jsme proud velmi rychle zapojili z druhé strany, takže tam výpadek trval několik málo desítek minut,“ řekl mluvčí PRE s tím, že nejhorší situace nejhorší situace byla v Kolodějích. Ale podle Holubce je většina elektrického vedení v hlavním městě pod zemí. Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kalamitní stav mimo jiné také ve Středočeském kraji. Bez elektřiny byla odběrná místa i v okrese Praha-západ.