Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová uvádí, že zloději působili od července loňského roku hlavně v prostředcích městské hromadné dopravy, nákupních centrech a na přilehlých parkovištích. Z Prahy občas na zločinné výpravy zajížděli i do větších měst severní Moravy.

Nejsmutnější na celém případu je fakt, že zlodějině se věnovali především zmiňované děti a mladiství pod taktovkou dospělých organizátorů.

„Kradli hlavně kabelky, peněženky a platební karty. Z těch se pak pokoušeli vybrat hotovost. Několikrát byli úspěšní,“ řekla Zoulová.

Vyšetřovatelé tvrdí, že odhalení gangu bylo velmi komplikované. Zruční kapsáři si ruku zakrývali svetrem či čepicí. Ostatní jim dělali zeď. Po okradení nic netušící oběti pak rychle zmizeli ze scény připravenými automobily.

„Gang tvořilo pět mužů a čtyři ženy. Nejmladšímu členu skupiny je teprve čtrnáct let, nejstaršímu čtyřiačtyřicet. Samotným zatčením práce vyšetřovatelů zdaleka nekončí. Dalších několik měsíců budou vyhodnocovat záznamy z bezpečnostních kamer a sbírat další svědectví. Zatím se podařilo prokázat šestnáct krádeží se škodou převyšující dvě stě padesát tisíc korun,“ dodala Zoulová.

Pět z devíti kapsářů sedí ve vazbě, další jsou vyšetřováni na svobodě. Dospělým hrozí v krajním případě až osm let vězení.