Na této v rámci celého rozpočtu poměrně malé částce je závislá celá řada organizací, které se zabývají například pomocí mladým lidem se špatným nebo žádným zázemím či jinými službami na podporu rodin.

„Na grantový program v oblasti rodinné politiky nejsou v této chvíli v rozpočtu na rok 2016 alokovány žádné finanční prostředky," uvedla zastupitelka a bývalá radní pro sociální politiku Irena Ropková (ČSSD). Její stranický kolega, náměstek primátorky Petr Dolínek, chce situaci řešit na dalším jednání rady. „Navrhneme, aby se peníze přesunuly z rozpočtové rezervy zpátky na rodinnou politiku," sdělil.

ODS si za svým návrhem stojí. „V rodinné politice nám chybí zásadní vize o směřování této politiky, stejně jako vyhodnocení efektivity vynaložených prostředků," vysvětlila šéfka zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija.

Tento rok podle zastupitelky a bývalé radní pro sociální oblast Ireny Ropkové zažádalo o grant na rodinnou politiku 51 organizací. Část ze sítě těchto neziskovek je na penězích od Prahy závislá a díru v rozpočtu by nahrazovaly jen velmi obtížně.

„V nově koncipovaném grantovém programu pro rodinnou politiku jsou na výši grantu od Prahy existenčně závislé zejména organizace poskytující návazné rodinné služby a služby pracující s dobrovolníky v rodinách, kde by měl saturovat velkou část provozních výdajů v daném kalendářním roce. V celkovém objemu, podle našeho odhadu, může jít o deset až patnáct organizací," vysvětlila Ropková.

Na přesun prostředků zpátky do kapitoly rodinné politiky stačí rozhodnutí rady, není potřeba schválení zastupitelstvem. „Tuto změnu bude schvalovat pouze rada, kde naštěstí ještě ve většině případů sedí rozumní lidé a ti již avizovali, že tento přesun podpoří," uvedla Ropková. To potvrdil i náměstek primátorky Petr Dolínek.

Nejen sociální demokracie, ale i zástupci Trojkoalice, která pro návrh hlasovala, považují celou situaci za přešlap, který je třeba napravit. „Je to jedna z věcí, která byla přijata a je podle mě nesmyslná. Myslím, že na tom v zastupitelstvu panuje celkem shoda," uvedl radní za Trojkoalici Jan Wolf.

Dá se tak předpokládat, že rada navrácení prostředků na svém dalším zasedání, které je naplánováno na 13. ledna, schválí. „Pokud by k tomu nedošlo, pak Praha nebude podporovat prorodinné aktivity a celkově poklesne dostupnost pomoci rodinám, dětem i mládeži, zejména těm v nepříznivé životní situaci," dodala Ropková.

Unikátní programy v ohrožení

Pokud by rada návrh neschválila, pro některé z neziskových organizací by to znamenalo zásadní problém. Jejich financování je totiž závislé na penězích z ministerstva práce a sociálních věcí, které ovšem požaduje v oblasti rodinné politiky třicetiprocentní spolufinancování. Těchto třicet procent řada organizací financuje právě z prostředků od města.

„Neziskovky by musely zvažovat, jestli některé činnosti budou vůbec dělat. Taky by se pak totiž mohlo stát, že bychom se dostali do podobné situace, jako Klokánky. Málokdo si dovolí jet dlouhodobě proti pravidlům," uvedla ředitelka Střediska pomoci dětem a rodinám Věra Bechyňová s tím, že třicet procent z rozpočtu je pro značnou část organizací poměrně velká částka, kterou by jinde těžko sháněly.

„Vlastně by se tím vynulovalo dvacet let, během kterých na rodinnou politiku magistrát peníze dává. Nyní už je tady vybudovaná síť prověřených organizací. Co se tady dlouho budovalo na úrovni lidské kapacity i finanční nákladnosti by jedním krokem bylo rozbouráno," míní Bechyňová.

Existenčně ohrožené by byly zejména ty programy, které nejsou klasifikovány jako sociální služby, na které stát dává až sto procent nákladů. I když programy rodinné politiky mají i některé městské části, výše prostředků, které od nich mohou organizace získat, je v porovnání s granty Prahy mnohem menší. Grantový program magistrátu jim tak umožňuje poskytovat služby, které by jinak dělat nemohly.

„Větší část našich programů je v režimu sociálních služeb, ale máme i dlouhodobý program, který je financován z grantů rodinné politiky magistrátu. V rámci programu se staráme o mladistvé od šestnácti do osmnácti let se špatným nebo žádným rodinným zázemím. Program nabízí ubytování, psychoterapii či sociální podporu. Tento jedinečný program děláme více než deset let a je vždy financován z tohoto grantu," popsala ředitelka Domu otevřených možností Michaela Wicki s tím, že pokud by grant nedostali, museli by program pravděpodobně zrušit.

Komplikace by změna znamenala i pro další organizace. „Z těchto peněz chceme uspořádat čtyři velké komunitní akce přímo určené pro rodiny dětmi na Praze 10. Tyto akce jsou připraveny tak, aby si nás našli klienti, kteří naše služby potřebují a třeba se nás ostýchají oslovit. Prostředí komunitní akce je bezpečné pro první nezávazný kontakt klienta s organizací," vysvětlila ředitelka rodinného centra Klub K2 z Prahy 10 Regina Dlouhá s tím, že bez peněz od magistrátu by rovněž museli tyto aktivity zrušit.