„Je to muž, který si vypůjčil řadu drahých publikací a vymáhat po něm dlužnou částku zřejmě nebude nic snadného," uvedla Lenka Hanzlíková, mluvčí MKP.

Oslovené knihovny nejen v metropoli či Středočeském kraji, ale zřejmě i v České republice takového rekordmana nikdy neměly a především mít nechtějí. „Dotyčný dlužník má zřejmě spíše psychický problém, než ho vinit z bezpříkladného lajdáctví," míní klinický psycholog Vladimír Dvořák s tím, že se pravděpodobně jedná o druh fetišismu. Jinými slovy o duševní úchylku.

Buď jak buď, soudy mohou zpozdné čili penále hříšníkovi i odpustit. „Záleží zde na řadě okolností, ke kterým může soud přihlédnout. Například matka samoživitelka, která čas z prodlení věnovala svému vážně nemocnému dítěti, nebo byla sama nemocná, má u soudu poněkud větší pochopení než ten, který termín výpůjční doby záměrně ignoruje," uvažuje advokát Karel Vyhnálek.

close Citát Lenky Hanzlíková, mluvčí Městské knihovny v Praze. zoom_in „Takový případ se od nás k soudu nedostane, pokud čtenář uvede, že měl tyto důvody, řeší se v rámci dohody a je možnost si požádat o upuštění vymáhání pohledávek právě z důvodu rodinné situace nebo zdravotních důvodů," podotkla mluvčí Hanzlíková.

Penále tak svým součtem představuje velké částky. „V roce 2013 tvořilo 11 milionů korun, 29 milionů byly celkové příjmy. Je však potřeba věci vidět v souvislostech - Městská knihovna v Praze má 220 tisíc zapsaných čtenářů, za některé služby se platí drobný poplatek, který pokrývá výdaje na službu - například tisk, rezervace, do příjmů je počítána i registrace, vydávání duplikátů čtenářských průkazů, nebo také příjmy ze vstupenek na akce, které se pořádají v sálech Ústřední knihovny," uvedla Lenka Hanzlíková, mluvčí MK s tím, že i když se na první pohled může zdát částka vysoká, při srovnání s provozem a velikostí MKP to až tak závratné číslo není.

Zpozdí se prý i knihovník

Ať tak či onak, není snad knihovna, která by svého nevraceče občas neměla. Důvody jsou podle oslovených knihovníků různé - třeba úmrtí čtenáře, jeho přestěhování či klasická ignorace zapůjčené knihy v řádném termínu vrátit.

„Pokud čtenář podmínky, které jsou velmi velkoryse nastaveny, dodržuje, nemusí zaplatit kromě registračního poplatku vůbec nic. Že se čtenář zpozdí o dva dny a zaplatí patnáct korun za tři nevrácené detektivky, to se stává každému. Tedy i knihovníkům," vysvětluje mluvčí Lenka Hanzlíková.

Knihovny pak podle Knihovního řádu a podmínek zapomnětlivcům jejich prohřešek nejen připomínají, ale posílají i včasná varování. Čtenář při půjčování dostane výpis, kde je uvedeno datum pro vrácení buď tištěnou nebo e-mailovou formou. Tři dny před koncem výpůjční lhůty zasílají e-mailové upozornění, že knihy je potřeba vrátit. V některých případech tak činí zcela zbytečně - dlužníka k nápravě nepřiměje.

Čas tak plyne, dlužná částka roste. Třeba právě do stotisícové výše. Ta podle MKP zahrnuje nejen zpozdné, ale také hodnotu těch kterých knih. „Dosáhnout zmiňované rekordní částky vyžaduje velmi vysokou odolnost vůči snahám knihovny se čtenářem komunikovat a to po několik let. To opravdu není normální situace," míní mluvčí Lenka Hanzlíková.

I malé knihovny se s dlužníky soudí

Nejen MKP se ale s tímto nešvarem potýká. Jsou i mnohem menší knihovny, avšak se stejně velkým problémem. „Bohužel i u nás máme své výtečníky, v jednom případě jsme už přistoupili k soudnímu řízení," poznamenala Jana Keblúšková, vedoucí Husovy knihovny v Modřanech. Dotyčnou čtenářku nyní knihovna penalizuje částkou 7 tisíc korun.

Takzvané zpozdné se ale ve všech knihovnách zapomnětlivcům účtovat nutně nemusí. Například tak nečiní v radotínské knihovně. „Penále po uplynutí výpůjční doby u nás máme stanovené fixní taxou, a to ve výši 500 korun," sdělila knihovnice Michaela Srbová s tím, že tamní čtenáři, až na vzácné výjimky, zapůjčené dokumenty včas vracejí. Kéž by se tak dělo v pražské městské knihovně ta nyní soudně vymáhá penalizaci u zhruba dvou tisíc osob.

„Částka je vymáhána nejen za Ústřední knihovnu, ale za celou síť, která má 41 poboček a 3 bibliobusy. Těm byla poslána předžalobní výzva, žaloba byla podána na 248 osob," specifikuje Lenka Hanzlíková. Podle mluvčí nelze jednoznačně specifikovat, zda jsou notoričtí nevraceči důchodci nebo studenti.

A situace se prý v dané problematice nijak výrazně nelepší. „Inkasované částky za zpozdné byly vloni nižší, než v předchozích letech," doplnila mluvčí s tím, že nejúčinnější obrana před penalizací je prostě knihy včas vrátit. Pětikorunové pokuty za den totiž nikoho příliš nevyděsí, ale časem se sčítají a sankce pak šplhají nejen do tisíců.

Registrační poplatek do Městské knihovny v Praze je 60 korun na rok, děti neplatí nic. Půjčit si je možné až 60 kusů a to nejen knih, ale i obrazy, deskové hry, hudbu, noty, mapy nebo čtečky e-knih. Na prázdniny výpůjční dobu MKP prodlužuje až do září.

Čtěte také: Počty Pražanů v knihovnách zachraňují senioři, nebo matky s malými dětmi